Këshilla/Blog

Rina 16.10.2019

Pershendetje te nderuar un kam.shkrujt edhe ma heret qe ne fillimet e mia te ankthit panik atak kam pas. 6 vite kom.perdor escitalopram . Masnej i kom.nderpre se Jam mbet shtatzane masnej mas 3 muajve mu shfaq panik atak ankth tona tkqijat. Sdi me shpjegu depresion. 6 vite dmth saher nuk kom.perdor barna kom pas veq gjendje plogeshtie . Skom mujt mu qu hiq pothujse as per nevojat e mia. Kur kom.perdoe barna mu ka hek si me dor.
Me.shtatzani gjithqka.me shkon mbar me analiza gjithqka skam asgje tkeqe me.fotografime tkokes me gjithqka okej esht.
Fillim kom.pas probleme me agorafobi frymenxenje me sdi probleme te shumta po i kom tejkalu me nje psikologe jo komplet po tpakten sjom qysh jom kan at gjendje tkeqe.
Po qe 1 muaj e gjysm jam.tu pas 1 tjeter problem. Isha ne banjo tu depilu edhe paprit filloi ndjesia si do mem ra te fiket. U ligshtova shummm . Te fiket ashtu sme ra se rrina nkemb te mia e krejt ama sdi qysh mujsha me.qendru.
Tensioni kapak me luhatej ne fillim ama me rendsi nuk e kom pas kete gjendje nga tensioni.
Prej asaj dite. Gjdo dit her diten her naten her mengjes. Mvje qaj ligshtimi qashtu. Fillon ndjesia sikur do mem ra te fiket. Shum po ligshtona sdi qysh pe perballoj. Kshtu sme ndodh asgje amo deri pom kalon po heki shume.
Jam ne hall. Edhe nbanjo kur te hy pe kam qet problem shum. Sit hi banjo ska shanc pa um.kap qaj ligshtimi sit dal fillon ligshtim plogeshti edhe veq tfikt qa sem bje mos mu shtri ne kauq ska shanc me qendru.. ju lutem ndihmonum pse pom ndodh qeshtut. Se shum gjendje tkeqe jam ????????????

Qeshtu sjom kan kurrr as ma heret bash qesi ndjesie te fikti. Tani si mundim si sdi a keni ndonje keshille Ju Lutem

 1. I paemër thotë:

  Ke pas simptomat si te miat por une i kisha dhe ne shtatzani, dhe jam bregoaur per shendetin e bebit, tim. qe tani eshte 6 muan. Kam frike mos i kam percjell gjendjen e ankthit tim, pasi une nuk piva medikamente, por kisha shume marrje mendesh dhe dhimbe koke(tension headache. Dua te di per ju nqs me ndihmoni te me pergjigjeni, a keni pas kete gjendje gjate shtatzanise, a keni pire medikamente, dhe si e keni bebin tuaj. Ju uroj sherim dhe vetem dite te bukura.

 2. Rina thotë:

  Pershendetje e nderuar. A keni pas veq marramendje a qesi ndjesie te fikti ne shtatzani? Per shkaak ankthit. Se un marova spe di kah pom.vjen.
  E jo.medikamente prej se jom.shtatzan skom guxu me perdor.ma hiq absolut kurgja. Jam tu jek shummmm ama jam tu duru per shkak bebes.
  Se s esht mir me pi barna se beben e demton. E hala skom lind jam ne muajin e 6te ???????????? .

 3. I paemër thotë:

  Të uroj shtatzani të mbarë, dhe çdo gjë do shkoj mirë , ankthi shtohet në shtatzani duke qenë një periudhë e tillë. Unë kam vuajt shumë nga ankthi nr shtatzani kam qenë shumë keq, çdo gjë shkon mirë deri në fund, tani jam e shqetësuar për bebi e shof në çdo detaj çfarë bën e çfarë sben. jam shkatërruar, prandaj të këshilloj me pak shqetesime dhe mendime.negative.

 4. Denisa Ndreka thotë:

  E dashur Rina,
  E di se sa e vështirë mund të jetë gjëndja që përshkrun kur zgjat për 6 vite. Më vjen keq që të është dashur të përballesh me simptoma të tilla q sic I përshkruan duken të jenë të lodhshme por edhe të frikshme për ty. Duket sikur me kohen simptomat ndryshojnë dhe marrin formë tjetër dhe frikërat zëvëndësohen me të reja. Por mekanizmi është I njëjti. Gjatë kohës që të është dashur të përballesh me ankthin , thua që ke tejkaluar
  vështirësi dhe nuk je më në të njëjtën gjëndje. Cfarë të ndihmoi t’I tejkaloje? Cfarë të ka ndihmuar për t’a përballuar ankthin gjatë gjithë këtyre 6 viteve.
  Edhe pse kanë qënë vite “lufte” me ankthin, gjatë këtyre viteve ke mësuar edhe si të përballesh me të. Bëj një list të gjërave ndihmuese, lehtësuese që kanë qënë efektive në të shkuarën, dhe përpiqu t’I praktikosh.
  Ndërkohë , do të të sugjeroja fort që të nisje terapinë. Terapia është I vetmi proces që do të të ndihmonte të njihje, kuptoje, përballoje dhe trajtoje ankthin, I cili është pjesë e pashmangshme e jetës.

  Faleminderit që shkrove, bëje sërish nëse ke nevojë.
  Denisa NDREKA, Psikologe Klinike

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.