KĂ«shilla/Blog

Besa 07.05.2021

Pershendetje .Une jam Besa jam shume tip i ndjeshem kam patur nje mardhenie jo te mire me burrin per nje kohe te gjate per disa vite .Asnjeher se gjenim gjuhen ai me ka genjyer nuk e mbante fjalen dhe me ka braktisur disa her por une per hire te femijeve jam ulur e kam pranuar te jem perseri me ate..Mbas gjithe ketyre situatave qe kam kaluar une i perjetoja keq qaja merzitesha nuk kisha as familjaret afer ..Kur debatoja me ate zemra me rrihte shpejt ose kur mendoja se do i thoja ndonje gje perseri kisha rrahje zemre vetem sa e mendoja ..Mbas ca kohesh sikur u rregullua pak mardhenia jon..por mua papritur me kapin rrahje zemre te shpejta sikur nuk mbushem dot me fryme lodhje trupi munges ekuilibri ndonjhwr .Analizat cdo gje me dalin mire..Gjumin nuk e beja mire zgjohem ndanjher me rrahje te shpejta dhe e frikesuar??..Jam lodhur shume nga kjo situat a eshte ankth ky qe me ndodh sepse se di nese ankthi qenka kaq i keq???

  1. I paemër thotë:

    Pershrndetje ae ke kalu ankthin une jom keq qe 4 muaj nese ke kalu te lutem tregom si gjtha te mirat per tx

  2. Elda thotë:

    I paemer i nderuar me thuaj cfare shqetesimesh ndjen
    .Do te jap disa keshilla si e kam kaluar une ankthin.Dua te ndihmoj gjithe ata qe vuajn pasi ndihmojme njeri tjetrin me keshilla .

  3. Ela thotë:

    Përshëndetje Elda! Te lutem na trego si e ke kaluar ti ankthin ,

  4. Ina thotë:

    Ca siptomash ke pase,une kame marrje menc ndonje here vine ghendje si vjell,dhimbje koke humbje peqendrimin dhe ku heci me bllokohen kembet dhe vjen gjendje si fiket si gjendje keqe trup kjo me shjecon me ben mendoj me shummm.

  5. Elda thotë:

    Ina Ela une kam vite qe vuaj nga ankthi.Ne radhe te pare duhet te kuptojme shkakun qe na con ne ankth dhe atak paniku.Mbas disa vitesh kuptova qe gjithe shqetesimet qe kisha kaluar edhe pse ne moment i kaloja vetem me ndenje merzitje por pa simptoma..Pasi te gjitha ato merzitje jet me probleme akomulohen te gjitha sa nje dite shperthejne papritur ,naten ose diten dhe qe ne momentin e pare qe perjeton atak paniku trupi rri ne alarm ne frike per ate qe ndodhi papritur edhe pse ne ato momente mund te ishe i gezuar i qet ose ne gjume ..Pra mu desh shume kohe ta kuptoja ,duke biseduar me psikologen me ndihmoj shume pasi pesoja atak paniku cdo dite sapo hapja syt ne mengjes rrahje zemre te larta dhimbje koke trupi gjumi me frike sepse edhe nga gjumi me zgjonte ataku ,ca kohe nuk ecja dot si dridhje trupi mendja gjithmone ne te keqe ehe pse analizat dilnin mire une prap kush e di cfare do kem..Pasi fola me psikologen fillova te kisha besim ne vete te hiqja friken. Tani ndihem me mire me e sigurt nuk e mbaj mendjen te e keqa pasi cdo dite qe e mbaja mendja nga frika thoja po vdes po vdes dhe ja ku jam..Cdo gje do mare me qetesi cdo gje eshte shkruar nga Zoti .Keshtu qe forca behuni te forta dhr besoni ne vete qe cdo gje kalon

  6. Dr. Mirela Gokaj thotë:

    Pershendetje e dashur
    E kuptoj qe ju po kaloni nje peridhe te veshtire dhe te lodhshme .por sic do ndjenje tjeter edhe ankthi na tregon dicka , dicka per te cilen ne jemi te verber mbase, ose e shohim por nuk na pelqen ta pranojme. Do ju keshilloja qe ndjesit tuaja dhe kete gjendje ta bisadonit dhe eksploronit me nje psikoterapeut. Do ishte e volitshme qe te kishit nje balance se sa nga gjendja juaj eshte traumatike dhe sa e ndikuar nga rrethanat ne te cilat ju jetoni apo perspektiva jote subjektive e gjerave. Ankthi eshte I keq por jo aq I keq sa ce mendojme ne .

    Gjithe te mirat,
    Mirela

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.