Këshilla/Blog

Albert 28.05.2020

Pershendetje Jam nje djal nga kosova dhe pash shum njerez qe kishin shkrujt ktu per ksi lloj qrregullimev qe i vuaj edhe une do te mundohem te shkruaj gjendjen time ne detaje dhe kerkoj pak vemendje mua me ndodhi para 2 vitev qe te vi ne ket gjendje qe nga ateher mjekohem me medikamente te pershkruara nga psikiatri diagnoza f41.2 qrregullim ankthidepresioni , e gjitha kjo erdhi si pasoj mendoj e jetes se keqe duke kerkuar ne internet nje semundje qe mjeket nuk e gjejshin por ta shikosh nga ana tjeter mendoj qe nuk kam pas faj kisha nje urinim te shpesht dhe mendoja per smundje serioze siq esht kancer, por me gjitha analizat fotografime dulen mir prap nuk u binda pastaj fiiloj ankthi i vertet qe nuk e njofta si qrregullim dhe nuk e dija se qfar kam , hapin e par e kem ba te psikologu por aj nuk me ndihmoj fare me disa vitamina tha per trurin ika pastaj tek psikiatri i cili me qetsoj me medikamente por prej qe kam fituar ket lloj qrregullimi asnjeher sjam ndjer rahat donje her mir ndonje her keq kam kaluar edhe sulme paniku tani po frigohem mos kam smundje mendore me esht ber kompleks lexoj per semundje te ndryshme mendore siq jan skizofrenia bipolariteti mania etj, mduket qe i kam te gjitha jeta ime esht ktu flej von zgjohem . vone dhe menjeher ktu ne lokalin ku punoj esht market gjith dita para kompjuterit me shum duke lexuar rreth semundjev mendore jam ber komplkes me fiksohen ne tru qdo mendim qe me vjen pastaj gjat dites ndodh qe tperjetoj sulme paniku po qe tash nuk e kan fuqin sikur ne fillim un dua nje keshill nga ju qe besoj se mkishit ndihmu pasi psikiatri nuk me flet shum per ket lloj qrregullimi por vetem me jep barna edhe mthot qe ske asgje , barnat jan paroxetine 20 mg dhe rico 0.05 mg por un jam ber shum njeri kompleks si ta lexoj ose ndegjoj qe dikush ka ber vetvrasje me ksi lloj qrregullimev mua me futet ne kok me vin lloj lloj mendime po kam frik qe do perundoj ne spital psikiatrik frika ma e madhja e imja esht kjo me falni nese e kam zgjatur por jam munduar ta pershkruaj krejt gjendjen time dhe mendoj qe do te me ndihmoj shum dikush qe e ka kaluar kete gjendje ose ndonje psikolog qe e kupton se qka jam duke kaluar . ju faleminderit.

 1. Xheni thotë:

  Edhe Un Albert kam 2 vite qe vuaj ngaankthi,dhe kerkoj shum ne internet per cdo siptome,kohet e fundit kam nje mpirje koke anash ose siper kokes,gjithashtu kam dhe te ftohte ne koke,ose mlirke me ben hunda si miza miza dhe buza miza miza .eshte gjendje shum e keqe sepse frikesohesh ishalla e kalojme.

 2. Artiii thotë:

  Pershendtje albert edhe une isha si ti mendoj qe kam kancer ne lukth kam hargjuhe mija ero edhe apet isha njejt sme ndimojke asgj asni barn as doktor kam bo incizime analiza kamera lukth 3 her mbrenda 2. vjetit ct analiza gjitha um dalshin mir une apet isha smuar non stop dhimbje lukthit me fund isha spital mate mir ne shkup aty e vendosa me moren veten met qe skam kurgjo prej asaj dit tash bon afer 9 mujve qe nuk kam dhimbje mo tu kisha luten mos lexo naper internet se mashum smun vetin veq thuj skam kurgjo mos maj mendjen ku pot dhem se sun sherohesh kurr veq hepy rafsh biri une pota jap besen qe per 2 jav ki mu sheruhe nese nuk qon mendjen te smuja mos lexo kurr se nuk ki kurgjo ishalla don zoti sherohesh se vet jam kanen 2 vite ta kuptoj gjendjen tande

 3. Ana thotë:

  Përshëndetje Albert! A ke frikë nga çdo gjë dhe a të duket sikur po vdes? A ke pas fiksime për zemrën sikur nuk po funksionon sic duhet?

  1. Eda thotë:

   Psh.Ana i kam patur dhe un keto deri sa mora 6 muaj mjekim frika me e madhe ishte vdiqa tani vdiqa me vone marrje fryme frik nga cmenduria 1 vit e gjys jam sorollatur neper spitale deri sa shkova tek luljeta lleshi ajo me dha mjekim per 6 muaj gjys kokrre ne dite dhe kam ka 2 vjet qe i kam nderpre ilacet jam mire e menaxhoj ankthin dhe kur me kap paniku ,se zakonisht me ka ngelur sa te degjoj qe ka vdekur ndonje dmth i aferm behem keq kur e marr vesht lajmin pastaj qetsoj veten dhe me kalon por mjekimi duhet pa tjt nk kalon pa mjekim

 4. albert thotë:

  Flm per kto kshilla ama une kam perdor medikamente per ankth tash si po e uli dozen e rivotrilit pom kthehen krejt simptomat e ankthit po fiksona meniher po lypi ne internet pom doket jam ba i varun prej ktyre barnav

 5. A thotë:

  Pershendetje Xheni.. dhe un vuaj nga ankthi qe tri vite.. edhe un kohen e fundit kam nje mpirje koke ne anen e djatht anash mrri si e mpir .. veshi me ushton dhe me dhemb koka .. me mpihet edhe fytyra edhe sdi kur jam duke ndejtur me duket se me leviz trupi sikur kur te shtyn dikush.. ti a ke dhimbje koke dhe a te duket koka shum e rend ??

  1. Corbas thotë:

   A keshtu si Ty jam dhe un Fiks dhimbje koke. Frik sikur do vdes sikur do me.le zemra u v cmenda na kjo gjendje .tani me.ka filluar me.dhemb koka mbrapa dhe qafa

  2. Hana thotë:

   Pershendetje desha te pyes si e menaxhon kte levizjen me cmendi e kam edhe un, si jam ulur me Duket se leviz kur Eci me Duket se me hek njera an me shum,shtrihem me Duket se leviz kompelt se po bie me cmendi po vuaj shumeeeee

 6. Albert thotë:

  Ana frik kom ama me zemren skam probleme as me frymarrja kurr veq me krijohet ni bindje qe sjam mir psiqikisht edhe perjetoj ankth panik lodhje mendore ndjersitje duarve gja ma tkeqe skish

 7. Klea thotë:

  Pershendetje Albert! Fiks si ty jam edhe un, me zemren nuk kam problem por kam shum mendime negative ose me sakt trruri im do ta gjej patjeter dicka per cfare te shqetesohet. Kam edhe shum frik ne lidhje me gjerat me njerezit dhe pse nuk kam pase asnje eksperience te keqe me keto te fundit. Ashtu si ty dhe frika ime me e madhe eshte mos cmendem. Kjo frike me shoqeron thujse cdo hap. Here here kam si djegje ne koke tek balli lart ne anen e djathte. Nuk kam perdor ilace se doja ta kaloja vet sepse kjo gjendje nuk ka shum qe me ka filluar diku ke 2 muaj. Mengjesin e kam me te veshtire zgjohem me mendime negative dhe kjo gje esht shkaterruse. Nuk e di a do dalim dot nga kjo gjendje se personalisht po me pengon ne shum veprimtari qe beja se me duket sikur do te cmendem dhe her her them qe me mir ta kisha problemin ne lidhje me zemren sic pershkruajne parafolesit se me duket me e menaxhushme ndersa trruri esht me keq se te thot miliona gjera. Mir do te ishte te kishim nje grup e te flisnim. Gjithsesi ju uroj me te miren edhe shpresoj qe nje dit te dalim nga kjo gjendje se kush e ka provuar e kupton

  1. albert thotë:

   Klea njejt sikur ti jam ne mengjes zgjohem shum veshtir dhe koka e rendume meniher fillojn mendimet po mundona me mish e me shpirt te zgjohem punoj nga pak po mendja me rrin vetem ktu sikur nuk jam mir psiqikisht ishalla zoti na ndihmon edhe e kalojm te gjith ne qe i vuajm kto qrregullime.

 8. I paemër thotë:

  Pershendetje A. Po kam nje dhimbje siper koles ose ke te dyja anet edhe vetullat si ngrej dot sepse me duket sikur eshte dicka e rende ne koke frikesohem shum sidomos gjte nates kur ulemdhe shtrihem.ndonjeher me kap nje damar ne kol dhe me duket sikur me leviz

 9. Liana thotë:

  Pershendetje! Po kaloj nje gjendje te veshtire psikologjike. Nuk mbushem dot me fryme, ducks me shtrengon ne gjoks. Ndihem shume e vetmuar por as nuk dua te flas me njeri. Ndiej zemerim ndaj njerezve qe me rrethojne. Pasi ngrihem ne mengjes nuk kam deshire te bej asgje edhe pse kam shume per te bere. Gjithe diten me vjen gjume dhe nuk kam deshire as te dal nga shtepia. Ndihem e semure gjithe kohes.

 10. Xheni thotë:

  Pershendetje A. Po kam nje dhimbje siper koles ose ke te dyja anet edhe vetullat si ngrej dot sepse me duket sikur eshte dicka e rende ne koke frikesohem shum sidomos gjte nates kur ulemdhe shtrihem.ndonjeher me kap nje damar ne kol dhe me duket sikur me leviz

 11. Ami thotë:

  Pershendetje vuaj edhe un prej ankthit qe 1 vit po thuaj gjitha simptomat i kam pasur po i kam ber gjitha kontrollat CD trupit MRT krys analiza krejt mir me dalin un jetoj gjermani ne dhjetor u bera shum keq me rekumandun me shku te psikologu po nuk gjuhen perfekt edhe erdha kosov jam kan te nje neurolog me ndihmon pas me Barna per 6 muj por un veq 1 muj i perdora edhe mendoja se mu largu por mu kthy serisht lexoj shum ne Internet qka lexoj qka ndegjoj te nesrit me shfaqen mu ato simptoma e gjith trupi me dhem kam dy femij rri shum nervoz veq mendime te kqija jam lodh shum kisha pas deshir me pas naj komonikim se bashku nje grup ndoshta na largohet TU u shpreh mes veti asht e fshtir se ktu sme kushton askush familjen e ngusht e kam krejt kosov jam lodh prej kesaj gjendje

 12. A thotë:

  Pershendetje Xheni.. prap un. Edhe un e kam kshtu si ti ne anen e djatht te kokes qnqsh me leviz kur shtrihem nje damar me kercen bash hahaha me leviz ashtu si thu ti .. o zot qfar gjendje sa shum jemi tu hek me ket ankth e stres vetem ato qe e kan e din.. cdo dit gjejm diqka per tu shqetsuuuu.. un cdo dit mendoj vetem negativ rreth smundjeve .. ishalla do Zoti na kalon se shum veshtir

 13. Ana thotë:

  Përshëndetje Eda! A mund të më tregpsh të lutem çfarë mjekimi ke marrë? Edhe unë kam përdorur për gati 4 muaj, po tani përsëri nuk po e ndjej veten mirë. Pas izolimit nga virusi, unë përsëri kam frikë të dal jashtë , më duhet të rri në mbledhje pune e kam të vështirë të qëndroj gjatë se kam frikë mos vdes, mendjen e kam vetëm te zemra nuk përqëndrohem dot, kam frikë se turpërohem dhe dal. Edhe kur eci rrugës më duket sikur më shtyn diçka anash , si lëkundje dhe marramendje. Edhe në shpi më kap si frikë po përsëri jam më e qetë. Nuk dua të përfshihem në biseda ,preferoj të rri vetëm . Por me 2 fëmijë të vegjël kjo është e vështirë. Shpesh dhe zemra më duket sikur më jep rrahje të frikshme, e zemrën ose e ndjej të rëndë ose nuk e ndjej fare. Është kaq e vështirë kjo gjë. A mund të më tregosh edhe ti pak më shumë për veten tënde? Faleminderit! 😊

  1. Hana thotë:

   Ohh Ana sa e vuaj un kte sikur me shtyn dikush tanj shtrengoj kembet mos bie me mpihen muskujt posht gjurit 😭

 14. Pershendetje thotë:

  A nga suedija im shoq esht me ket problem qe 15 vite as ni medikament nuk i ka ndihmu

  1. Ambra thotë:

   Cfare simptomash ka ??

 15. Xheni thotë:

  Pershendetje A ashtu eshte e kam dhe un..po te ftohte ne kok siper kokes ke…por ne mom qe ringritesh nga krevati te leviz ndodnje damar ne kok sikur te pulson shum ose te dhemb..ishalla e kalojme ket gjendje se qenka shum e cuditshme

  1. Mira thotë:

   po xheni e kam une kete simptom. me duket sikur mkalon nje afsh i ftohte ne koke dhe kur e prek sikur esht e ftoht. kam shkuar te neurologu dhe me ka then qe ske gje.

 16. Mirela Gokaj thotë:

  Pershendetje dhe pergezime per guximin qe keni shprehur duke shkruar ne faqen tone.

  Ne eksperiencen time disa vjecare kam verejtur se nganjehere eshte marredhenia mjek pacient ose terapeut-pacient qe jep rezultate me shume sesa vete terapia medikamentoze. Do ju sugjeroja qe te vazhdonit mjekimin dhe nderkohe te kerkonit nje mendim te dyte tek nje mjek psikiatrer tjeter dhe mbase te ndiqnit edhe nje linje tjeter trajtimi medikamentoz.

  Ju inkurajoj te shkruani perseri
  Mirela

 17. Ana thotë:

  Jam qe 5 vite me ket frik

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.