Këshilla/Blog

Ankth dhe atak paniku 22.08.2022

Pershendetje stafi jam nje djal nga Kosova kam problem me ankth qe tash e 4 vite ne fillim te ankthit kisha dyshime per zemer dhe shkova tek 3 kardiolog te ndryshem dhe pasi me than te gjith mir edhe analizat te gjitha mir thash spaskam gje por kam shum mendime negative me kap si sulm sa her qe bej ndonje aktivitet fizik a mundem qe nga ankthi te ndodh e gjith kjo lodhje dhe si te bej aktivitet fizik te me duket si nje sulm ne zemer te gjith mjeket me thone qe e ke vetem nga ankthi dhe ske gje tjeter desha te di edhe nga lexuesit qe vuajn nga ankthi se a kan nje lloj sulmi ne zemer pas aktivitetit qe tme largohet edhe kjo breng pres pergjigjje faleminderit.

 1. admin says:

  Pershendetje dhe faliminderit qe na ke shkruar.

  Me poshte po te dergojme linkun e nje video te pregaditur nga nje nga ekspertet e faqes. Urojme te te ndohmoj ne menaxhimin e ankthit qe po e kalon.

  https://www.youtube.com/watch?v=UK0Q-HP–Rs

  Po pate nevoje na shkruaj prap.
  Gjithe te mirat,
  Stafi Nukjevetem

 2. Ankth dhe Atak Paniku says:

  Nuk me hapet linku ne youtube gjithsesi flm

 3. Draus says:

  Pershendetje si jeni? Vuaj nga ankthi , e dhe kjo nga psikologu por qe perpiqem tja ndjek keshillat por prap me perseriten simptomat. Problemi me i madh eshte tek ushqimi qe nuk ha dot pasi e kam stomakun e trubullt dhe nuk pranon asnje lloj ushqimi, maramendje dhe lodhje e gjith muskujve. Ka 2-3 vite kjo gje por tani vone pas shum analizave te dala mire e gjeta shakaktarin qe besoj te jete ankthi. Ka ndonjeri keshille ose veprim qe mund te bejm kur te jemi ne situata te tilla sidomos kur je ne tavoline me njerez te tjere dhe ken ushqimin perpara dhe nuk ha dot asnje luge dhe pse ke gjith diten pa ngrene ose nuk kerkon dot pune sepse te duket vetja i pa afte e i lodhur saqe mendon qe se perballon dot.

 4. Nora says:

  Prsh dua te dij per kete djalin se si fillon ankthi pas aktivitetit fizike pas sa minutave apo oresh sa zgajsin dhe a ben aktivitet te rende fizike pasi aktivitet i lehte ewhte i dobishem per ankthin, pres pergjegje nga personi qe e ka shkruar nje gje

 5. Ankth dhe atak paniku says:

  Prsh Nora gjat ecjes kam lodhje sidomos kur eshte nalt me lodhet shum zemra pastaj pasi ulem te pushoj sikur ndryshojn rrahjet nje her shpejt e pastaj ngadal apo rrah një her pastaj tre her shpejt por specialisti i zemres me tha se eshte psicike sepsd ekg eko me dolen shum mir dhe me tha se pulsi nuk është semundje e zemres je i ri e ke zemren super por un kam puls edhe në tër trupin gjithashtu edhe në lukth kur ngrihem në këmb sikur me vjen një ndjesi nga lukthi pastaj me ben presion gjoks rrahje zemre pastaj vazhdon shtërngimi deri në kok kur mastrubohem me shum me shtohet kjo ndjesi ndersa kur pushoj sikur me largohet

 6. ankthi says:

  keshtu kam dhe une pulsim ne te gjith trupin madje dhe ne gjoks ne mes te gjoksit me pulson 3 4 sekonta nga brenda me duket sikur me iken frymarrja kam ber ekg eko me kan dal shum mir te gjitha a ju ndodh dhe juve sikur ju iken frymarrja

 7. Kenda says:

  Qe 40vite vuaj nga ankthi tash perseri me ka rikthy jam shum Keq

 8. Nora says:

  Po ti paske aritmi te zemres se i paske.te qrregullta po pas pushimit qe the sa te zgjasin keto rrahje ne pushim sa minuta apo sekonda

 9. Alesia says:

  Ankthi : une kam kete gje nje ndjesi qe zgjat disa sekonda sikur te vjen nje rrahje e crregullt nga zemra ose se kuptoj po vjen nga kraharori dhe duket sikur do dal zemra nga fyti. Nje ndjesi shume e keqe. As une se di pse ndodh 😪

 10. Anonymous says:

  edhe une jom.me ankth qe 11 vite shum keq te lutem si pe menagjon te lutem shum

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.