Këshilla/Blog

Ajla 29.06.2020

Pershendetje e nderuar psikologe. Kam nje shqetesim shum te madh. Pasi kalova ndarje dhe vdekjen e dikujt te afer jeta me mori tatepjeten. Jam 21 vjec edhe nje vajz me shum talente dhe me nje pamje fizike shume te mire, vij gjithashtu nga nje familje shum e qete dhe pa konflikte. Pasi kalova disa gjera tek jeta ime( te siperpermendurat) ndryshoi gjithcka. Nga ataket e panikut qe mendoja se do te cmendem , pagjumsi, e frik ekstreme ne lidhje me njerezit. Nga nje studente ekselente perfundova duke humb diplomimin, duke humb me dhjetra miq qe bera gjuthcka ti largoja nga frika mos me benin keq, humba mundesin e nje cmimi qe e prisja prej kohesh duke qene se jam shkrimtare edhe shkruaj pa fund. Gjithcka filloi ne shkurt te ketij viti Edhe frika e ndjesia qe po cmendem me shoqeron edhe sot. Nuk mundem te perballoj dot as konfliktin me te vogel me dike. Me shkakton dridhje, humbje perqendrimi, kontrolli erresim shikimi edhe dua patjeter qe gjithcka te rregullohet ne te kundert e gjej veten ne nje ngushtice te erret e me duket si fundi im. Kjo edhe per gjerat me te pavlera. Kam me qindra mundesi per te bere jeten qe dua, por kjo gjendje po me shkaterron cdo dit e me shum. Frik nga cdo gje. Nese mundeni nje pergjigje profesionale. A do te kaloje kjo nje dite, a mund te me ndodh gje? Ju lutem nje pergjigje sepse u lodha. Gjith te mirat

 1. Ana thotë:

  Pershendetje Ajla . Une kam qe nga tetori 2019 ne te njejten situate , frika mos çmendesha me shoqeronte ne çdo moment . Kam 2 muaj qe kam filluar te kurohem se nk po mundesha dot me , ta kaloja vet . Mund te them qe jam me e qete. Mendime negative kam por jan me te buta. Te sygjeroj te flasesh me nje specialiste. Shpresoj te na kaloj sa me shpejt❤️

 2. Alja thotë:

  Pershendetje Ana nese mundesh mund te ma thuash pak fare me gjeresisht cfar ndjeje konkretisht. Jam vertet shum keq mund te kem dite ose ose qe jam mire, ose rrall shum rrall mund te ket zgjuar 4/5 dit qe skam pas ndonje shqetesim madhor por per momentin jam keq kjo ndoshta vjen edhe prej periodave por prap se di. Faleminderit per pergjigjen zemer gjith te mirat edhe ti.

 3. Arela Çarku thotë:

  Përshëndetje

  Ti po ndan një dhimbje shumë të madhe dhe një frikë që po të mundon.. Më vjen shumë keq për gjithçka që të ka ndodhur pasi ka sjellë tek ju një ndryshim shumë të madh. Gjithçka ka ndryshuar ! Gjërat nuk janë si më parë dhe më vjen keq pë çdo humbje që ke pësuar. Ti ke përjetuar atake paniku ( gjë e cila të ka nxitur edhe mendimin se po çmendesh), pagjumësi dhe frikë ekstreme në lidhje me njerëzit.. Të lutem më thuaj a keni diskutuar me dikë në lidhje me këtë gjë? A ke marrë mbështetje ose ndihmë mbi këto shqetësime? Humbjet që ke përjetuar janë shumë të mëdha dhe mesa duket kanë provokuar ankth të fortë tek ti..Mirëpo a ke mbështetje? Më vjen mirë që familjen e ke të qetë dhe pa konflikte, por a janë ata në dijeni të gjendjes tuaj..Mundeni të flisni dhe të keni mbështetjen e tyre? Të ka shoqëruar frika për që prej 5 muajsh, të mundon, të bën të humbasësh përqëndrimin dhe kontrollin dhe ke nevojë për një siguri të madhe që gjërat të rregullohen dhe të shkojnë sa më mirë pasi përndryshe të duket si fundi jot.. Çfarë do të thuash me “fundi jot” ? Çfarë ndodh nëse një konflik apo një situatë nuk zgjidhet..? Dua të di mendimet që që të vijnë ndërmen, pasi emocioni që përjeton është shumë i fuqishëm .. Më vjen mirë që je një vajzë plot talente dhe çdo talent mund të të ndihmojë ta përballosh dhe kalosh këtë situatë.. Si përshembull të shkruarit. Ti je shkrimtare.. a shkruan mbi këtë dhimbje që po përjeton? Mundesh të shkruash mbi shqetësimet që po të mundojnë dhe mbi frikën..? Do ishte mjaft mirë nëse e ndihmon veten të shprehet dhe sigurisht akoma edhe më mirë nëse shkrimet tuaja i ndan me dikë që mund të të ofrojë ndihmë profesionale. Të ftoj ta vijosh diskutimin në chatin e nukjevetem.al për të marrë ndihmën e nevojshme. Ti mund ta sfidosh frikën, ankthin dhe të rimëkëmbesh nga shkatarrimi që ndjen..

  Të uroj gjithë të mirat dhe forcë
  Arela

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.