Këshilla/Blog

Anxhela 30.06.2020

Prsh e nderuar Psikologe. Jam 20 vjec. Problemi im esht se jam jasht mase e shqetesuar ne lidhje me cdo lloj gjeje te mundshme, dhe kur them shqetesim jo nga ai normali qe njohim te gjith. Dhe momentalisht qe po shkruaj sapo jam zgjuar nga gjumi edhe mengjesin e kam tmerrin e jetes time. Sikur trruri nuk me funksionon e kam komplet te mpire, edhe me shtremgon komplet koka trrupi e zemra nga mendimet, Shqetesohem per cdo gje, me lind nje mendim dhe me mposht komplet. Aq e stresuar jam sa edhe cikli me erdhi dy here vetem brenda qershorit, gje qe sme kishte ndodhur me pare. Kam frik mos cmendem nga gjith kjo trrysni negative mendimesh, sepse “legjendat urbane” cfare nuk tregojne. Cdo dite ne mengjes kryesisht ndjej qe kam te bllokuar ndonje pjese te trrurit thujase nuk e ndjej fare dhe keshtu me humb komplet aftesia te mendoj dicka tjeter vec mendimit tim shqetesues, i cili shfaqet fillimisht di mendim pastaj kthehet ne fiksim pastaj krijon qindra e ide dhe me pas miliona simptoma. Jam ne situaten me tveshtir te jetes time. Edhe me e keqja esht se sapo shpreh ate cka me shqeteson personi i cili mund te jet pjes e shqetesimit tim e anashkalon ose thjesht thot shprehjen” mblidh veten” ose “ hiq fiksimet” ose “pse flet kot” Ju lutem me thoni a eshte normale kjo gjendje sepse jam vertet aq shum keq, un qe me pare zgjimin ne mengjes e kisha ne 10 tani ora ende ska shkuar 6 e me ka mberthyer negativiteti. Kam frik mos cmendem, si te veproj ne rastin kur askush nuk mi mohon apo pohon mendimet e mia? Nje pergjigje ju lutem mbase me qeteson. Edhe a jane normale keto gjera ne kte moshe? A kalojne me kohen dhe a lene pasoja ne shendetin mendor? Do ju lutesha me shpirt per nje pergjigje sa me te shpejte. Gjithe te mirat edhe faleminderit pafund per mundesine qe na jepni. Jeni te mrekullueshem e zoti ju bekofte.

 1. deni thotë:

  edhe une po te njejtat gjera kam , mua me nisi gjithcka kur me vdiq gjyshi qysh ate dite une fillova me mpirjen e trupit mu duk sikur dhe une do te vdisja ne ate moment , me pas stresi is hkolles dhe ankthi im po vazhdon gati 6 muaj tani sikur i kam simptomat me ndryshe por mendimet negative i kam me te vertet shume ke , mendoj ne cdo moment e do vdes , i them te fejuarit po vdes do vdes sdo me kesh me , me pas mendoj per diten e kiametit edhe per ate behem shume keq nuk e di as un si tja bej. INSHALLAH dalim nga kjo sitauate vetem me ndihmen e zotiti dhe forcen tone .

 2. Nina thotë:

  Anxhela dhe un keshtu si ty jam me mpirje koke po bej gati 3 dit me shtrengon koka me
  mpihet edhe temthat me dhembin te kokes une kam gati 1 vit e 3 muaj qe vuaj nga ankthi kam
  ber ekg zemre normale kam ber analiz tiroide normale dhe ajo vetem ezhe skam ber 😂 se kam
  frik por me kan then qe e kam nga ankthi un i mora mjekimet dhe sa u sherova i lash 🤦‍♀️ kam paaur dhe shum simtoma te tjera por tani kam vetem
  mpirjen e kokes me shtrengon pff plasaaa jan shum normale keto gjera per dike qe vuan nga ankthi un dhe regjimi gjumit me esht prishur ankthi largohet dhe te rikthehet perseri kte te keqe ka por duhet te mendosh pozitivisht dhe te mundohesh te pranosh gjendjen e ankthit

 3. Ami thotë:

  Edhe un vuaj si ju nga ankthi qe 1 vit gjitha simptomat i kam pasur me jan largu me ja rikthy serisht po per Momentin qka me shqeteson shija e keqe e gojes sigur me hanger naj kimikalje e kam shpijen gjdo dit me shfaqet diqka per mu shqetesu e keni pasur edhe ju ket shije

 4. Anxhela thotë:

  Prsh Deni, fiks edhe un pas vdekjes se gjysesh qe ka diku tek 4 muaj me filluan te gjitha keto gjera te tkerrshme. Nese ke mundesi ler ndonje adrese instagrami fallco ose si te duash dhe komunikojme bashke. Te uroj dhe ty me te mirat e dashur dhe ishalla i madhi Zot na ndihmon ta kalojme kete gjendje

 5. Pa emër thotë:

  Pershendetje Anxhela,
  Eshte me se normale ne kete moshe te kesh kso lloj simptomash sepse besoj qe je vajze inteligjente per ate arsye mendon shume. Me e mira eshte te gjesh nje person qe mund te degjoj por edhe ti thuash vetes un jam me e forte se mendimet e mia. Ne momentin qe fillon te mendosh thuaj vetes un jam me e forte se ky mendim, dhe cfare rendesie do te ketë ky mendim pas disa ditesh e javesh( mendo ne kohe te ardhme). Pastaj kur te zgjohesh ne mengjes fillo dhe thuaj un jam nje person unik, numero gjerat e mira qe ke( edhe pse mund te duket qe ske te mira) por megjitate numeroji. Ecja, vrapimi mund te te ndihmojne qe te kesh edhe gjumin me te mire… Tung e kjo do kaloje shume shpejte te jesh e sigurt!

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.