Këshilla/Blog

Dino 03.07.2020

Persh, ka 2 vite we vuaj nga ankthi, dua te theksoj qe para se te fillonte, ndjeja njefar lodhje dhe marrje fryme, gjiths mendoja nga duhan dhe kafet, derisa pesova nje aritmi ose atak paniku , mas tension ne urgjenc, 16 me 9, NBA aty fillova te mendoj mos kam probleme me zemer dhe bera te gjitha analizat gjaku ekg eko zemre stres tes, grafi mushkrish, skaner koke, te gjitha analizat mire ,me derguar tek neurologu. Dhe me dha esram 10 bashk me sedoxil, pata permirsim rreth 50 perqind , tani simptomat e mia jane rrahje zemre te shpejta sapo te ngrihem nga krevati, me raste xixa para syve , marrje fryme pothuaj gjith Kohen nese jam ne kembe kurse kur shtrihem me ndryshe, ndjesi keputje ne stomak , dellin nuk e duroj, ne dark pas ores 7 jam si me I qete , edge gjumin e bej te mire, oreks kam por me raste kam ndjesi mbytje kur ha dhe tharje fyti, ju lutem shume doja nje pergjigje , mund ti sjellur ankthi gjith keto shqetesime , she e ka perdor kush kete mjekim qe kam une, apo duhet te ndrroj mejkim

 1. Toni thotë:

  Dino , pothuajse edhe une kam 1.5 vit qe vuaj nga ankthi. Keto simptoma dhe shqetesime besoj qe jane pothuajse te njejta tek ata qe vuajne nga ankthi. Frika nga sulmet e ardhme nuk te lejojne te qete . Dhimbje ne pjeset me vitale te trupit.

  1. Dino thotë:

   Persh , toni , po ti I ke kto simptoma sidomos.ndjesine e mbytje marrje fryme dhe sikur te ka.ngecur dicka ne fyt

   1. Toni thotë:

    Dino, nga fillimi i ankthit para 1.5 viteve kam kaluar neper faza te ndryshme. Ne fillim vetem dhimbje ne anen e majte te gjoksit. Pastaj pas 6 muajve kisha rrahje te shpeshta te zemres, pastaj ne 1 muaj pata ngitje te tensionit . Tani pas panemise Covid , ka 1 jave me eshte kthyer prape ankthi . Para se te fleje gjume me pihen kembet , rrahjet e zemres me shpeshtohe , dhe me kap nje panil . Pastaj flej disi me frike . klm

 2. Zana thotë:

  Dhe un jam ne nje gjendje shum te rend koka me eshte ngarku sikur e mpirë te doket sikur koka e e tjeter kujt… Andodh diqka kur ngarkohesh keshtu mendon vetem per keq me eshte lodhur koka më me kto ndjesii skam vullnetttt per asgje te duket cdo gne e erret a kalon kjo gjendje… Ju lutem tregonii kush e ka kalu dhe si e ka kalu

 3. Sara thotë:

  Pershendetje , e gjith kjo qka ke cekur esht vetem ankth stres asgja tjeter dhe njeriu me ankth dhe stres behet shum ma i fort se te tjeret , e ke cekur edhe vet gjumin e ben mir , po te kishe probleme me zemer e me gjith ato qka ke shkruar ateher as gjumin nuk dot kishe mundur ta besh mir edhe the qe 2 vite je me kto simtome kjo dmth qe ti je shum mir me shendet por vetem ankthi stresi te ka kapluar , dhe kjo esht e natyrshme me koh dot kaloj kjo dhe do mesohesh , e them nga pervoja ime kam qen edhe un te njejten situat dhe tash e bej jeten normale dhe jam mir te uroj edhe ti sa me shpejt ta kapesh veten dhe do e shohesh edhe vet mos ja vno menen as zemres as kokes se ski pse kur je vetem. Me ankth nuk ki ashja tjeter ok

  1. Dino thotë:

   Sara flm , tami ti I ke pas kto simptoma qe kam une? Xixa para syve ,Marrje fryme , rrahje te forta dhe te shpeshta te zemres ? Dhe ndjesi mbytje sikur te ka ngecur dicka ne fyt, te persh

  2. Arti thotë:

   Sara valla sedih a bona maji fort une gati 3 vite katsrof jam skam lanen sen pa pruvuhe Apet sjam ir niher me lukthin stomakun shpinen dhimbjen anen majt tash qe 4 muj um dhemb fyti si me pasen diqka fyt sun perbina mir djegsim koll sdi qka me bo jam kastrof

  3. I paemër thotë:

   Persh e nderuar une kam kete ndjesi qe 2 vite prej momentit qe me vdiq babi.
   Nuk kam lene anlize pa bere…
   Fiksimi im ishte zemra…her pas here me largohet ajo rendesa ne krahror rrahje pak me te shpeshta…lodhje…
   Kam qen tek neurologu 6 muaj oastaj i lash barnat.
   Neper psikolog kam qen.
   E gjithe kjo me kan thene qe eshte ankth…asgje ska te bej me zemren eke te shendoshe…

 4. Arti thotë:

  Sdi qka met
  e thanen edhe une qeshtu non stop me dhimbje ma ka prishen jeten niher kisha probleme 2 vite me lukthin stomaku shpina tash mu ka kthye qe 4 muj me dhemb fyti edhe djegsim ne fyt sdi qka boj jam shum stres po frigohem mos kam naj smundje te keqe edhe po vdes isha te mjeku per fyt tha ski asgj vetem stresi sdi qka u bo me mua zoti ishalla na nimo krejteve

 5. Emanuela thotë:

  Te tille problemi po kaloj dhe un dhe me te njejtat ilace . Kam 4 muaj dhe asnje permiresim. Te gjithe me flasin qe kete situat duhet forc per t kaluar . Zgjat dhe do shum kurajo dhe durim .

  1. Dino thotë:

   Persh Emanuel a te lutem mi sqaro. Pak simptomat e tua? Ke ndjesine qe duhet te pastrosh shpesh fytin sikur te ka ngecur dicka , marrje fryme ndjesi te fikti, dhe rrahje te shpejta zemre, te lutem mi shpjego pak me shume simptomat e tua dhe ca.mjekimi po.perdor ? Te.persh

   1. Arti thotë:

    Kastrof jam edhe une me fytin dhimbje sikur me ka ngecur diqka fyt djegsim dhimbje shpines stomakut Lukthit gjitha veq po shkon tu shtuhe dhimbjet naper trup smundje e bezdishme ste len rahat as 1 minuta

    1. Gerti thotë:

     Persh Arti, kete ndjesine sikur dicka ne fyt, te ndodh qe ke veshtersi ne pertypje sikur te ngec gelbaz ose peshtyma ne fyt ,she se nxjerr dot dhe tharje fyti? Te jep dhe ndjesine qe nuk mbushesh dot me fryme

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.