Këshilla/Blog

Jona 13.05.2022

Pershendetje
Jam nje vajz 20 vjeqare , dhe deshta ta ndaj shqetesim tim me ju dhe te pys per keshilla , ka qe 4 muaj qe vuaj nga ankthi , e gjitha filloi per menjeher se pari filloi me nje shtrengim ne koke , pastaj filluan atak panikat se kisha shum frik se mos kam ndonje gje te keqe , pastaj filluan rrahjet e shpeshta te zemres , dridhje trupi , mu dukej si me behej koka kokrra kokrra , mu dukej si me ecte diqka ne kok , pastaj isha te mjeku me beri ct dhe gjithqka me doli mir , isha mir per 1 jav pastaj paniku filloi prap , kisha disa therrje ne kok me dukej si me digjke koka , pastaj filloi te me mpihet buza edhe fetyra , nganjeher edhe gishtat e kembes , po kam shum frik , spo mundem te qetesohem hiq kam shum frik se kam diqka te keqe , spo di si me hjek kam tere kohen mendime te kqija sdi qfare te bej dhe kam nevoi per keshilla dhe ndihmen e juve , dhe a osht ndonje kush qe ka po te njejtat simptoma si un

 1. Lena says:

  Po un kam simptoma te tmerrshme ne kok ne fillim kam pasur shum simptoma kam bo analiza kontrolla te gjitha simptomat tjera mu kan hek vetem kjo ndjesi e kokes jo her ndihem si trullafshem koka prapa her koka rende shum keq ndihem mjeku mka then ankth po sdi mu ka bo fiksim shume rri e preki koken me duket qe mu ka ber si damar qaq prej frikes

 2. Jona says:

  te njejtat gjera i kam edhe un siq e kam pershkru edhe me nalt , osht shum e veshtir te kesh ne kok vetem mendime negative dhe te kesh friken se qdo sekond mundet met ndodh diqka , po ashtu edhe mua me rendohet koka dhe me mirren ment , tamon bej kontolla mjeku edhe ai me thot se jom mir filloin simtoma te tjera si prsh te un filloi pastaj pirja e buzes dhe njera an e fytyres , mastaj me shkon mendja vetem tek gjerat e kqija si prsh sulem ne kok nuk po mundem kursesi me ja largu vetit , ndihem shum keq ,qe nga momenti qe zgjohem nga gjumi zgjohem me nje frik dhe nuk me le te qet , merzitem shum rri veq tu mendu ton kohen se a do behem mir edhe njeher qysh kam qen

 3. Lena says:

  Edhe un kur zgjohem jam shume e friksuar mua mu mpiheshin duart ne mengjes mujsha mi leviz amo si te mpira ka raste kur ndihem shume mire dhe them leje se skam kurgjo mit jom kur me rrok ankthi ma hup vullnetin ne gjdo gje jam e martuar dhe kam femij deri tash kam pas frik me dal vetem me djal tu mendu pom rrok diqka sulem a diqka qe 1vit e gjys jam kshtu jom kon te neorologu mia thon kriz nervore ki mka dhon antidepresiv po si kom perdor mu koka prapa me rrok si trullime ndihem keq

 4. Gona says:

  Pershendetje Jona une kam 4 vite qe vuaj nga ankthi ne fillim isha keq me dhimbje gjith trupin bera te gjitha analizat e vizitat tek cdo doktor te gjitha me dilnin mire kisha atak paniku por asnjeher nuk kam ndejtur shtrir apo mbyllur se kam dy femije normal kam ber pune kam edhe mbajtur femijet edhe pse isha e keputur plus mendime te kqia por me psikiater filliva mjekimin pas nje kohe u bera mire dhe nderpreva mjekimin bera gabim se duhesh pi me nje afat te caktuar edhe pse isha mire nuk duhesha ti nderpreja por i filloja prap 1 muaj dhe 3 muaj nuk i pija por tani ka filluar qe shume shpesh me kap atak paniku dhe mendimet qe i kisha ne fillim inshallah do zoti na e largon kete semundje 🤲🏻

 5. Tiku says:

  Eshte thjesht gjendje ankthi. Duke pas mendime negative zgjon friken , me pas frika te con prap ne mendime negative dhe behet pak e veshtire te dalesh . Nese di anglisht mund te ndjekesh ne youtube Eckhart Tolle. Eshte shume i mire ne qetsimin e ankthit .
  Nese jo ndiqi vidjot e Jashar Demirit se dhe ai te qetson .

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.