Këshilla/Blog

xhiku 07.07.2020

Pershendetje , kam nje problem shum te madh qe po me ndikon jasht mase ne jeten e perditshme…Besoj se eshte ankthi social , se me cfare kam lexuar shume simptoma jan njesoj ..Kam shum te veshtir te shoh te tjeret ne sy , apo ndihem shum ne siklet apo i friksuar kur te tjeret me shohin mua , gjithashtu ndihem ne siklet sikur te gjithe per paragjykojn per cdo veprim apo fjale qe them..Kjo pothuajse me ka izoluar shume dhe po ndikon jasht mase ne jeten e perditshme..Prej faj te ksaj gjendje kam humbur dhe shoqerin pasi nderveprimi nuk ishte i ndersjellte , dhe ata e kan marre si jo interesim i imi nderkohe nuk ka qen jo interesim por kjo gjendje qe e kisha dhe me pertes daljet me ta ( me mire spo dal fare sot , sesa te vihem ne siklet gjithe kohes) Kam provuar dhe disa nje psikologe per pak seanca por e lashe nga ana financiare por dhe pse dhe me ate nuk isha 100% i sinqerte ( e kam shume shume te veshtire te hapem komplet tek ne njeri )..U zgjata pak po kjo gjendje po me rendon pafund dhe duket sikur nuk do zgjidhet asnjehere..Flm

 1. Joana thotë:

  Pershendetje xhiku, un jam fiks ne situaten tende, un humba shoqerine, te te dashurin shkollen, duke u izoluar vetem ne vetvete. Nese futem ne ndonje lokal me njerez direkt do filloj te dridhem sikur me shtrengon koka filloj te djersij dhe nuk jam aspak rehat. Thuajse askush nuk me kupton vec atyre qe e kalojn vet nje gje te tille. Edhe un nisa seanc me nje psikolog para nje muaji edhe e lash gjysem sepse me dukej sikur asgje nuk do zgjidhej. Madje edhe ne rrjete sociale fshiva te gjitha fotot apo hoqa shum njerez qe i njihja sepse me duket sikur me shikonin paragjykonin. Nuk e di si te ka nisur ty fillimisht por mua ankthi me filloi pasi humba disa njerez ne jeten time. Ska vuajtje me te madhe. Nese mundesh me thuaj cfar simptomash te tjera ke. Un dhe kur vjen dikush ne shtepi nuk mundem te qendroj aty ndjehem keq ose shmang kontaktin me sy. Kam qen gjithmon shum mir asnjeher skam pas probleme te tilla por tashme po me mbyt kjo gjendje

  1. Gerti thotë:

   Persh joana, gjate kohes qe je ne lokal, ke ndjesi sikur nuk mbushesh me fryme. Marrje mendsh rrahje te shpeshta zemre , she sikur nuk pertypesh dot?

  2. Jona thotë:

   Po te njejten problem e kam edhe un si ti

 2. Bjorni.12 thotë:

  Edhe une ndonjehre kam.menduar kshu si ti…. degjo mendohu njeher thell brenda vetes.. kupto qe askush nuk vlen me shume se ty.. qendro me njerez te thjeshte… hiqe fiksimin se te paragjykojne… madje madje mendo te jesh i lire… vetem.nje here do jetosh dhe shijoje jeten…. mos.mendo per te tjeret… mendo qe ti vlen, se fundja jeten tende e jeton vetem ti e asnje tjeter pervec teje… mos.mendo budallalliqe brenda vetes dhe cdo gje do te hec mbare….ndonjeher ne behemi vete vrases te vetes tone… shpresoj tja kalosh sa me lehte!!

 3. Mario thotë:

  Edhe un fiks te njejten gjendje kam daljet sa me te pakta ndihem ne siklet kur dal ne kafe nuk mund te relaksohem dot dhe gjej arsye nga me te ndryshmet per tu larguar sa me shpejt drejt shtepi se. Kur dikush ose nje grup njerezish qeshin mbrapa meje me duket sikur po qeshin me mua etj etj etj😥

  1. Jona thotë:

   Edhe un te njetin problem kam 😰

 4. Joana thotë:

  Prsh gerti po ja te tilla gjera kam edhe une rrahje te shpeshta zemre por me shum une e ndjej ne pjesen e kokes sikur me shtrengon sikur e ndjej shum te rende se mesa kam lexuar njerezit ankthi i kam ne dy lloje disa nga zemra qe e kan me keq edhe disa koka. Un jam gjat gjith kohes me mendime te keqija dhe frik se do cmendem vertet jam keq kam kaluar dhe atak paniku

 5. xhiku thotë:

  Nuk e di , nuk mund te specifikoj dicka qe ka ndikuar direkt ne kte gjendje ..gjithmon kam qen i turpshem dhe kjo mund te jete dicka normale , por kjo gjendje qe po kaloj tani pothuajse po me shkatron jeten..u bo dhe gati 1 vite qe po punoj online dhe pothuajse kontaktet me njerzit i kam minimale fare , dhe ato jan gjate dites ku mundohem te ve syze dielli ..kohet e fundit jan akoma me keq mendimet ne koken time , per cdo gje e mendoj mendoj e mendoj vetem me veten time..vetem kur pi ndoshta e humb disi mendjen por nuk e shof si zgjidhje kte pjese prandaj shkrujta ktu per te marre nje pergjigje nga specialistet…

 6. Aleks thotë:

  Kam kaluar te njejtin problem dhe akoma e vuaj ndonjehere, por tani shume me rralle. Une gjeta zgjidhje tek puna. Isha student mjeksie dhe e kisha shume te veshtire te beja shoke apo ti flas dikujt une i pari. Gjate veres gjeta nje pune kamarier ne nje ishull te Greqise dhe me ndryshoi totalisht. Kishte shume turist qe me afronin dhe mund te hapesha shume lehte me ta per cdo gje, ndoshta dhe pse e mendoja se nuk do ti takoja perseri.
  Gjej nje shok qe ka sens humori. Shumica e tyre fshehin vuajtje, te kuptojne dhe nuk te vene ne siklet. Cdo gje duket me e lehte me pas. Edhe kur futesh ne ambiente me shume njerez te duket sikur ke nje mbeshtetje.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.