Këshilla/Blog

Fatime 27.04.2020

Prsh deshta tju pyes kam piire pilulat emergjente 2 muaj rresht pasi i dashuri im eshte derdhur brenda mejee por tani kam shume probleme sepse kam shtuar pesh prej pilulave as vet nuk e di qysh veq kur jam qu nji mengjes dhe e kam par veten te fryer me se shumti me eshte fryer pjesa e barkut te poshtem me eshte bere si toop kam shtuar 6-7 kg dhe smuj asesii me i hekk a ben me dite ku qendron problemi maj dieta krejtt ama ska efekt kurgjo veq pom fryhet pjesa e poshtme e barkut kom bo teste analiz sjam shtatzane a kaq dem po bojne pilulatt sepse kto kilogram me bejne shume mundinn mqojne me kthy se shume rond e kom barku shume mu ka fry edhe jam zgjanu spom zejn teshat kurgjo mo krejt ngushtaa barku si shtatzane mu ka bo e pres prgj prej juve e ceki se pilulat i kom pi ne muajin gusht prej at heree organizmi jemm krejt ka ndryshu qdo dite me mundimee dhe fryarjee a ka naj hap a najsen me pi per me u rikthy prapp gjinekologgiet sme kan rekomandu sen

  1. Dr. Elinda Gjata thotë:

    Pershendetje. Nuk ndodh qe sot te pish pilulen e urgjences e neser te gdhish e fryre. Qe nga gushti kane kaluar 8 muaj, dhe ke shtuar me pak se 1 kg ne muaj. 6-7 kg per 8 muaj mund te ndodhe edhe pa pilula. Nese cikli ka ardhur ne rregull pas tyre, nuk eshte ceshtje pilulash. Gjithsesi, nuk rekomandohet marrja e tyre e shpeshte, pikerisht se mund te cregullojne ciklin. Nuk ka ilace per kete qe kerkon ti. Kujdes cfare ha, bej levizje e gjimnastike, mos perdor mjekime pa konsulte qe duhen patjeter dhe trupi do shkoje ne vend. Gjithe te mirat

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.