Këshilla/Blog

dikush 29.03.2021

ckemi, jm nje studente ne fushen e psikologjise (psikologji klinike) dhe problemi qe me shqeteson esht fakti qe u bene vite qe kaloj faza depresioni ne nivele te ndryshme, kohet e fundit me eshte shtuar ankthi dhe stresi qe okej deri diku e kuptoj se ka ndikuar dhe situata me virusin, po qe nuk mendoj se jn normale. jm perpjekur disa her te gjeja nje zgjidhje, dmth ulesha dhe parashtroja gjerat qe me shqetesonin por merzitesha dhe zhgenjehesha nga vetja e km perfunduar duke lenduar veten fizikisht me brisk, grushta ne mur ose dollap, e ne momentin qe ndodhnin me errej pamja dhe shikoja vec nje hapsire te zeze. kam veshtiresi te kujtoj gjera qe kane ndodhur para 3 4 vitesh ,madje nese dua t kujtoj ndonj gje me perpara me shfaqet ne koke vec nje hapsire e zeze dhe asnje kujtim. mendoj se eshte dhe koha qe km filluar te kem shenjat e depresionit. crregullime me te ngrenat dhe gjumin kane qene prezente po ashtu. nuk kam deshire te bej asgje,mezi cohem nga krevati madje dhe hobit qe km patur u kam vene vizen.kam patur dhe mendime per vetvrasjen por pastaj thjesht km menduar qe sia vlen dhe eshte kundra parimeve fetare.
ajo qe me shqeteson eshte dega qe po ndjek. e kam zgjedhur me deshire, dhe jam bazuar te fakti qe nje pjese e mire e shoqerise eshte mbeshtetur te une per nje keshille apo mendim te dyte kur kane patur probleme. dhe me sheqeteson pjesa qe a do jem e afte te ndihmoj njerez nese nuk dal nga kjo gjendja ku km perfunduar? nese nk arrij te ndihmoj veten si do ndihmoj te tjeret? nk di cfare te bej.

 1. Ana thotë:

  Mos u shqetëso, pothuajse dhe psikologët më të suksesshëm kanë kaluar faza të ankthit dhe depresionit. Madje ti më mirë se dikush qe si ka kaluar do ti kuptosh dhe do ti vish ne ndihme me shume.

 2. Aldea thotë:

  E dashur prsh, un jam 22 vjec dhe para nje viti kam kaluar faza te tmerrshme te depresionit ankthit dhe besoj cdo gje tjeter qe ka lidhje me crregullimet psikologjike. Besoj se nga leximi qe i bera letres tende dal ne perdundimin qe kam qen shum me keq edhe kaloi disi. Do te kaloj edhe ty, durim, leji mendimet te vijne dhe po vet do ikin. Me beso mua! Do kaloj dhe thjesht do ta kalosh. Kur lexova kete mu kujtua vetja. E di cfare beja?? Me stilolaps demtoja veten gjat mesimit, ne mes te provimit ne fakultet. U gjakosja. Kam kaluar torture por qe ashtu si vjen edhe iken dhe nje dite ti do ta ushtrosh profesionin qe ke zgjedhur me devotshmerine me te madhe. Ki besim tek une zemer dhe do ja dalesh. Forca dhe do ta fitosh kete beteje. Te perqafoj Aldea

 3. Blerina thotë:

  Përshendetje zemer e lexova letren tënde ti duhet të bëhesh e fortë ku di unë sot nesër do ndihmosh dikë ma pershkruaj pak si ndjehesh kur ndihmon të tjerët unë jam në një situatë më të keqe se ti aq shum kam tentu vetvrasje sa që askujt nuk i kam tregu shum gjëra jemi një familje 6 antare unë tash jam vetëm e ndjej veten vetëm menyra se si sillen nuk e di qfar kanë në kokë ishalla më bie virusi për heren e tret se di dy here a e kam pas Covidin po kam qen shum keq edhe jam qdo mëngjes shum ligsht smë hahet buka nuk mundem me flejt .Nuk e di as vet ku po jetoj vetëm se unë nuk ekzistoj për askënd.😔 Pres përgjigje nga ti gjitha të mirat shëndet. Mua më duhet vetëm qetsi jo dhun jo fjal sepse unë robot nuk jam . Më beso se ka dhe më keq momentin kur ushtrojn dhun e marr ni zhylet e demtoj veten se di por a ma 100% jam e bindur se me kët datë do bëj vetv 07 07 94 është ditlindja ime.

 4. dikush thotë:

  pershendetje blerina
  shume faleminderit per pergjigjen dhe e vlersoj inkurajimin tend ( dhe te Anes dhe Aldeas) po perpiqem ti marr gjerat nje nga nje e te mos nxitohem, sikur edhe nje mendim per dicka te vogel,thjesht qe te ruaj qetesine. ne cfardo situate qe te jesh e di qe ka shprese dhe cdo gje do te rregullohet nje dite. NUK JE VETEM!! pavarsisht cdo rrethane qe mund te gjendesh tani, ti nuk je vetem… te pakten me e pakta jane njerzit e kesaj faqeje, qe edhe pse nuk i njohim na gjenden prane. mbase ne shtepi je e lodhur dhe e ngarkuar nga situatat e veshtira, por nje dite do largohesh, do krijosh nje karriere ne jete, do kesh shtepine tende, familjen tende. jeta eshte shume e gjate per tu kaluar ne dhimbje dhe shume e shkurter per te mos e kaluar ne gezim e paqe. mua personalisht me ka ndihmuar dhe besimi ne Zot. shume here jam ngushelluar apo kam marre forca te reja…provo cdo opsion qe ke per te luftuar per jeten tende. te heqesh dore eshte gjeja me e lehte dhe jam e bindur qe je nje “luftetare” ne kte beteje,ndaj lufto e mos hiq dore. mos harro qe nuk je vetem <3

 5. BB thotë:

  Ndegjo shpirt i bukur ndalu dhe mendo gjerat pozitive edhe pse je nje situat te keqe ndaul dhe mendoo fakti qe deshiron te ndihmosh njerzit si do ti kishe ndihmuar sa do qe mendon prap qe nuk mund tja dalesh mundesh mundesh . Mendo gjera qe te bejn te ndihesh mir shtro pytje vetes : sa e don veten ? a ja vlen qe ta demtosh veten? ne kete bot vetem ti e vendos fatin tend me beso mundohu mundo mundo lufto me veten dhe thuja nuk do jetoj me kto frikra . ne qofse kerkon zgjidhjen ajo do vi mjafton qe ti mos dorzohesh. TI Lendon veten sepse perpqiesh te dalesh nga kjo situat po nuk po di si me beso thell brenda ti edon veten tende shum vetem shkAku qe ti ke shkruar eshte qe ti deshiron te zgjedhesh heren ttjter kur deshiron te besh vetes tenden si me brisk ndalu ndalu per nje moment dhe puthe doren tende dhe thuaj vetes tende une e du veten tem e due jeten tem nuk nuk nevoj perkundrazi kur ti norvozohesh merr inat thuj ne rregull nuk do e lendoj veten po ngat inati thuja qe do dal do ja kaloj nga kjo situat dhe me beso ngdal dal do ndodh .Mendo gjera te bukura per te ardhmen dhe te propozoj te lexosh librin RRUGA QE RRALL SHKOHET aty do berallesh me firkat e tua cila do qofshin . Duje veten nuka ka gje te bukur dhe me te rendssishme ne jet sa sa vetja jote e dashur. Lufto me mendimet negative lufto dhe mos u drozo jeta ka sprova shumm edhe sa ma shume qe ke me i kalu aaq me fort do te besh. cdo njeri ka frik cdoo njeri ka frikk po thjesht jepi vetes kurajo dhe kjo e mund friken agje tjter . DUAJE VETEN DHE VETE DO E FITOSH DHE DO E SHOHET SA KERNARE DO JESH DHE KUR NESER PASNESER DO E KALOSH KETE SFID DHE DO JESH ME E FORT.

 6. Geri thotë:

  Pershendetje.Te njejten gjendje kam kaluar edhe une.Eshte nje gjendje kalimtare.Kjo varet tek vete ne,me cfar mendimesh e ushqejm mendjen tone.Me vjen shum keq per gjendjen e Blerines,tentativa per vetvrasje esht nje mendim absurd.Duhet ti merni gjerat më me qetesi.Jo me e dorzu veten se fundja e kontrollon ti trrurin dhe mendjen jo ajo ty.Cdo problem e ka nje zgjidhje.Mendimi per vetevrasje esht shume e tepruar dhe jo me te provosh.Ajo veper zduhet ber per asnje arsye ne bote se ta ka dhon Zoti jeten qe te jetosh,ta ka dhon edhe mendjen qe te mendosh per te gjetur menyren me te mire per te jetuar.Ca jan kto ide me vra veten.Me beso se kam kaluar situata dhe monente shum te veshtira.Kam qene perdorues i droges.Jeta me dukej e pa kuptimt.Shpesh her me vinin ndermend per vetvrasjen po pasi e kam kaluar qesh kur kujtohem se cfar mendoja per veten.E gjitha ajo qe dua te them eshte se me vetvrasje nuk rregullohet asgje thjesht duhet pak qetesi dhe gjetje e nje zgjidhje per problemin.Kaq!
  E sa per Dikush qe mendon se nuk do ja dali dot per profesjonin qe ka i them se un personalisht mendoj se do jesh shume e suksesshme sepse po e praktikon dhe po e jeton mir simptomat qe pacientet mund te te paraqiten.Me besoni se esht gjendje kalimtare.E keni ne dor ju ilacin,e gjith ceshtja esht me cfar mendimesh e ushqeni mendjen.Sikur 3-4 dit ti mernu gjerat ne optimizem edhe do shikoni qe do ndiheni me mire.Kam kaluar un kete gjendje perdorues narkotik

 7. Geri thotë:

  Nuk kam pasur asnje shprese per veten.Tek une ndikonin te gjitha opinjoni i shoqeris,familja ime,mendimet e zymta qe mendoja per vete.Cdo dit mendoja se jam cmendur ose se jam gati per tu cmendur.Por esht kjo gjendje stresuese qe teben te mendosh keshu.Por tani e kam kuptuar se po te isha me vertet ne ate gjendje do isha ne ndonje spital psikiatrik ose 5a sic i thot dhe populli😂.Shpresoj tju kem dhene sado pak kurajo mendoni se nuk esht fundi ka pasur persona edhe me keq se ne edhe e kan kaluar dhe sot bejne jetes normale.Shpresoj te degjoj lajme te mira nga ju.

 8. Jona thotë:

  Kam shoqen qe eshte ne depresion dhe eshte shum keq gjithashtu eshte dhe me adhd dhe ptsd
  Dhe nuk di cfar te bej si ta ndihmoj si te sillem si te flas

  1. Nuk Je Vetem thotë:

   Pershendetje Jona dhe faleminderit qe na keni shkruar. Ju ftojme ta ndani shqetesimin tuaj ne formen e nje pyetje te re dhe jo si koment ne menyre qe te merrni nje pergjigje nga nje prej eksperteve tane.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i nukjevetem

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.