Këshilla/Blog

Eriiii 28.09.2020

Pershendetje
Un jam ni djale 21 vjec
Qe i kur kam qene i vogel kam vuajtur nga bullizmi . Arsyeja eshte se jam shum i urte .i drejte . I sinqerte . Shum i sjellshem . E shum i mbyllur. Ndersa ne ne shtepi jam shum ndryshe se ne shtepi nuk kam frike me fole se me duan
Ne shkolle me sa here qe folja me shanin dhe kjo me beri qe te isha shum i mbyllur dhe te mos flisja se po te flisja do me lendonin por me ndimen e nje psikologu u perballa me friken dhe nuk me merzit askush me fjale por problemi esht se nuk kam shoqeri
Per vit te ri u antaresova ne nje organizate dhe aty pritja ishte shum e madhe . Disa shoqe dhe shoke me priten shum mire . Ata me ftuan te dal me ta dhe un isha shum lumtur .me ne fund kisha shoke .por sa me shpesh takohesh me shoqerine aq me shum afrohesh .me mua ndodhi e kunderta ata nuk me duan më . Un i merzita me sjelljen time
Un jam shum pasiv dhe i mbyllur
Sepse un skisha pas kurr shoke .skisha pervoje ne shoqeri un ne shkolle ne kurse ne universitet skisha pas nje shok Un bera gjithcka qe munda por mendoj qe i kam humbur .e vetmaj gje qe dua eshte te ndryshoj e te mos kem frike tw fol e te shprehem e te jem si ne shtepi .un jam shum keq dhe dua te bej hipnozen qe ta heq ket friken qe kam
Cfarw me sugjeroni

 1. Erina thotë:

  Me ndodh edhe mua e njejta gje🥺 Mendoj se do jem me e afert por ndodh e kunderta, mos u merzit se gjithqka do jete mir ne fund, vetem mos u dorezo, ka shum njerez qe kan te njejtin problem, besoj qe nese njerezit ta dine problemin, do e kuptojne dhe do te pranojne ne shoqeri gjithsesi?

 2. I paemër thotë:

  Me vjen shum keq qe je ne kete gjendje.
  Bullizmi eshte i temerrshem.
  Sepse le pasoja ne vetbesim dhe ne
  Gjendjen psikologjike.
  Ndihesh i pamjaftueshem dhe nuk mund
  Te shprehesh sepse ke frike nga gjykimet
  Rrotull.Edhe un e kam kaluar.Edhe un jam si ti.Gjate gjithe jetes sime jam ndjere
  Sikur nuk i perkas asnje vendi.
  Me perpara luftoja shume qe te tjeret te me pranonin vuaja per shoqeri doja te afrohesha sqaroja gjerat dhe nuk zgjidha gje.
  Tani un rri e larget dhe distancohem
  Nga te gjithe.Kush pyet i kthej pergjigje shkurt e kaq.Sa per shoqeri as un nuk e di kur
  Do vij.Por qe kije parasysh qe askush
  Seshte me i mire se ti te tjeret qe jan pranuar e ty te kan share larguar e tallur sdomethen qe ti je i keqi.Secili ka vecantin e tij.
  Problemi qendron te njerzit injorant
  Qe nuk e njohin e nuk duan ta njohin dhe
  Kuptojne njeriun dhe shikojne
  Te bejne tallje ata kan probleme
  Dhe jo te ti.Sa per pjesen tjeter qe thua ti qe je bere i mbyllur,pasiv,kjo eshte pasoj e
  Bullizmit.Shoqeria eshte merzitur
  Nga ti sepse je ashtu,po ti nuk ke
  Pse merzitesh sepse ke perballuar
  Nje luft te madhe dhe ke plaget e tua
  Dhe ata nuk e kuptojne pjesen tende.
  Por do vij e dita jote qe te gezosh
  E te jesh i hapur pa komplekse
  Dhe te jesh pran njerezve qe te duan
  Dhe kuptojne.Thjesht besoje.

 3. Eriiii thotë:

  pershendetje Erina .falemnderit per keshillen por njerzit e dine ket problem dhe prap nuk me pranojne. un kam folur me ata per ket problem dhe kam qene shum i lumtur kur ata me
  kane thene qe ne te pranojme keshtu sic je por me kalimin e kohes nuk me kane pranuar.

 4. I paemër thotë:

  pershendetje i paemer falemnderit shum per fjalet por nuk e di si do ta kaloj,
  eshte shum e veshtire te ndryshosh kur te gjith te njohhin

 5. Eriii thotë:

  Ju lutem me ktheni nje pergjgje

  1. Nuk Je Vetem thotë:

   Pershendetje, pyetja i eshte derguar Ekspertit dhe se shpejti do te merrni pergjigje.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i Nuk je vetem

 6. MSc. Lediona Braho - Psikologe klinike thotë:

  Përshëndetje,
  Më vjen keq për bullizmin që ke përjetuar dhe uroj ta kesh përballuar me ndihmën e psikologut në terapi. Ajo që kuptoj nga letra jote është se ke nevojë të mësosh disa aftësi shoqërore për të krijuar miqësi të reja, që të mos jesh vetëm dhe i frikësuar nga largimi i të tjerëve nëse afrohesh shumë me ta. Do të të sugjeroja të vazhdoje me terapinë, ndoshta me psikologun që ke pasur ose me një tjetër. Të punosh me frikërat, ndjenjat dhe mendimet negative që lidhen me krijimin e shoqërive të reja mund të jetë gjëja më ndihmuese për ty në këto momente, që të ndihesh më i qetë, i relaksuar dhe me besim me të tjerët në grupin shoqëror.
  Frika, në dijeninë dhe përvojën time, nuk hiqet vetvetiu por me teknika të caktuara. Edhe hipnoza mund të jetë një teknikë që ndihmon.
  Uroj të shkojë sa më mbarë,
  Përzemërsisht,
  Lediona Braho
  Psikologe

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.