Këshilla/Blog

Nita 21.02.2022

Ka 4 muaj që ndihem tmerrsisht keq ne fillim kisha marramendje, te rrahura te shpejta ,luhatje tensioni ankth dridhje trupi qe me bën te kem shumë frikë për shëndetin tim.Friksohesha mos kam ndonjë sëmundje të rëndë teper e kisha frikë.Vizitova shumë mjek,blra shumë analiza ,të gjitha rezultuan mirë.Pastaj filluan mendime negative aq shume sa cdo ditë më është bërë jeta ferr .Cdo ditë.mendoj se do të cmendem se do ta humb arsyen,se mos i bëjë keq vetës apo dikujt tjetër.Më tmerron kjo gjë.Jam munduar ta kloj vetë dal ec,gjithashtu punoj,studjoj por asgjë nuk ma kalon.Nuk gëzohem për asgjë,jam blrë me fiksime,nuk më hahet,kam humbur peshë.Ju lutem me thoni a do të më ndihmojnë barnat për ta kaluar këtë gjendje.

 1. Adi says:

  Keto simptoma kisha edhe une ne fillim.Ne fillim mendova mos kam dicka me veshet pasiqe kisha marremendje,pastaj pesova nje atak paniku,shkova ne spital cdogje eshte ne rregull,po prej asaj dite cdogje ka ndryshuar,tani marremendja kaloj,rrahjet e shpejta te zemres here shkojn e here vijn por frika nuk kalon,edhe pse ti nuk do,mendja shkon vete aty.Shum situate problematike.Vetem durim dhe qetsim.

 2. Lena says:

  Pershendetje adi edhe une vuaj nga ankthi kam pasur shume simptoma po tani me ka mbetur vetem koka mbrapa si trullafshem si e rende dhe duart ne mengjes te mpira mundem ti leviz por si mizaa miza, a ke pasur ksi simptome

 3. Tmerr says:

  Dhe un kisha simtoma te ndryshme mendimet pak me kan kalu, por gjeja qr pp me shkateron eshte marramendja qee e kam ter kohes sikur e trullafshme me u kan sikur jo vetvetja po me lodh me heret i kam ber analjzat komplet mir mkan dal por pom kput dhe kputje kam ju a keni marramendjee qe ju kput😒

 4. Adi says:

  Pershendetje Lena,po i kam pasur,por simptomat nderrojm vend gjithmon,psh.nje kohe koka pastaj vjem gjoksi,pastaj dicka tjeter,derisa vjen zek Ataku i panikut.Dje me duheshte te largohem nga shpia per nji kontroll me makinen,ne mes te rruges me kapi ataku i panikut e lajmrova ndihmen e shpejte,ne spital ishte cdogje ne rregull.Kjo eshte ceshtje mendje e gjitha por shum e veshtire per ta kaluar.

 5. Adi says:

  A keni marramendje se un jam shum keq nga marramendja sikur luhatrm cdo moment dhe rrahje zemre oh Zot sa e veshtir mr jetu keshtu

 6. Melisa says:

  Jam une keshtu kam nje marrje mendje te brendshme sikur koka e trullosur, sikur me shtyn njeri nga pas sikur lekundem . Koka pas aty tek qafa rri si e shtrenguar.

 7. Lori says:

  Melisa mua po me mundon shum kjo marramendje dridhja e zemres te rrahurat e zemres mendime spo kam si perpara por maramendja ish shum e keqe a tvjene si rrotullim dhe ty trubullim ne syy si erresir kreit 😒

 8. Melisa says:

  Popooo fiks, dhe kur jam ulur me vjen sikur me erresohen syte nje marrje mendje e tmerrshme dhe gjate dites lekundje sikur me shtyn njeri. Kam therje ne anen e majte kam rrahje te shpejta, dridhje si the dhe ti, sikur me del zemra tek fyti, ajo ndjesia e keqe, sa kohe ke keshtu Lori?

 9. Lori says:

  Melisa kte turbullim te syve dhe marramendje e kam gati nje vit por mendime me para kam pas disa vite por tashi me jan largu pak mendimet por kjo maramendje katastrof dhee turbullim te syve apo ke tii 😒

 10. Melisa says:

  Poo e kam përdit e kam. Po simpotma të tjera ke ti? Prsh therje në aneën e majtë?

 11. Lori says:

  Melisa nganjeher rrahjet therje nganjeher dhe me vje sikur mem dridh diqka nga mbrenda dbe me rrah zemra fort dhe masanej dhe zeri m dridhet kembet sme shkojn a tvje dhe ty keshtu sikur dridhje

 12. Melisa says:

  Pooo me ndodh nje dridhje nga zemra si tip rrahje q zgjat disa sekonda , e sikur me vjen dicka ne fyt. Skur me del zemra ne fyt. Shum ndjesi e cuditshme.

 13. F says:

  Un jam 26 vjece dhe me ndodhi ataku panikut sepse lexova ne internet. Me theri pak dora e majt! Direkt ne internet aty thonte do te bjeri trrompoz dhe un perfundova je spital nje informacjon i gabuar pa pik lidhje mua me k len ne kte gjendje. Kam frik per zemren kam bo 3 eko zemre dhe kan dal top. Pra shum mir cdo gje mir po asnje sma mbush dot mendjen qe nuk do vdes km dy muaj kshu po hy per muaj te 3 …me vijn e emocjone sikur do vdes ne vend dhe direkt cohem ndjesi te tmerrshme por klojn.. gjendje tfikti… mduket sikur do mbjer tfiket o zott … por sjmi vetem ka shum si ne .. nuk esht semumdje e as nuk te con ne semumdje duhet durim kush esht i fort kush duron kjo gjendje do kaloj me shpresen ne zot

 14. F says:

  Edhe un te njejtin problem kam mduket sikur do mpushoj zemra me vjen ndjesi emocjon o zot … zoti na ndihmoft vetem ai mund te na e kaloj askush tjeter vetem ai na ka dhen forc ta perballojm

 15. Melisa says:

  Dhe une ashtu. Kete ndjesi si frike si ndjesi qe do vdesesh, nuk me vjen te leviz nga shpia kam frike te vete diku se mos me ndodh dicka. Shummm mendime negative dhe frke nga vdekja. Deri aq sa dhe oer te bere dush kam frik. As une sbesoj qe esht ankth dhe te jap kaq sh shqetesime me zemren. Dhe kur fle e degjoj kur rreh dhe nga frika shtohen rrahjet . Si do ja bejm? A kalon. ?

  1. Nuk Je Vetem says:

   Pershendetje dhe faleminderit qe na keni shkruar. Per te marre nje pergjigje nga nje prej eksperteve tane ju ftojme ta ndani shqetesimin tuaj me ne duke krijuar nje pyetje te re dhe jo si koment pasi vetem ashtu mund te merrni pergjigje prej eksperteve te faqes.

   Gjithe te mirat,
   Stafi i nukjevetem

 16. Anonymous says:

  Shpresoj te kaloj sepse smundem dot kam frik mos vdes vertet ato ndjesit kur vijn ato si emocjone o zott mduket tverteta mduket sikur do ndodh me tvertet ishalla na kalon

 17. Ana says:

  Dhe un po ashtu marrje mendsh , me Zor marr frym shikim trubullt.kam ba analiza cdo gja del mir kontroll zemres dhe kokes mir nuk e marr vesh qa kam.Eci jerm si me qene duke me shty dikush nga mrapa pastaj me duket sikur do me bjere te fiket se kuptoj nga vijnd keto gjera.I qmenda doktorat duke ju shku per dit aty sa qe thojne cdo gja del mir nuk e kuptoj me ca mund te kesh por ato kembgulin qe eshte stres

 18. Melisa says:

  Une kam dhimbje ne anen e majte kam ndjesi frike, marrje mendesh. Dhimbje shpatullash. Mendime negative thuajse ter kohes. Se di cfr qenka ankthi.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.