Këshilla/Blog

Adi 06.10.2020

Pershendetje
Ju kisha lut te me jep i nje pergjegjje rreth tabletave trittico jam ne terapi qe dy jav por nuk po me suket qe po me ndimojn shum dhe me ka humbur edhe besimi te psikiatri per ket lloj tablete qe ma ka shkruar mind te me tregoni me shum a ja vlen te perdori a jo
Simptomat e mija kan kam dhimbje te kokes mbrapa shum dhe veshet me ushtojn shum barku me djeg nganjeher dhe kombet me dhambon shum

 1. Nina thotë:

  Pershendetje Adi dhe un vuaj prej 1 viti e gjysem dhe ne fillim kam qen shum keq me simtoma:rrahje te shpeshta zemre,mu dukte sikur me binte te fikt,marrje mendsh,kisha presion gjaku,dridhje trupi her duar te ftohta dhe kembet,kisha nje her ftoht dhe nje her nxeht,dridhje trupi ,mpirje koke,kisha si nje lemsh ne stomak,te perziera ,kisha disa si pickime kteh nga ana zemres , mendime negative,frika se mos vdes,pagjumsi,lodhje trupi nk kisha fuqi,i permenda te gjitha kto sepse shpresoj te ndihmoj dhe te tjeret me kto simtoma por dua te them qe mos prit qe per dy jav ti te kesh ndryshim sepse gati 1 muaj ti do jesh me simtoma te ankthit sepse vet ilacet e ankthit ta stimulojn nje gje te till ne menyr qe ti te kuptosh qe edht thjesht ankth dhe asgje serioze sepse dhe un kur nisa kuren ne fillim kshu mendoja sikur nk me bejn efekt dhe mendoja se me kapte me shum kur pija ilacet pasi pyeta mjekun tim me tha se te gjith ilacet e ankthit ti stimulojn me shum simtomat permirsimin prite pas 1 muaj e gjys ose 2 pas njekimit dhe do e vazhdosh per 6 muaj do e kalojm te gjith kte situat te keqe thjesht gjeja e pre qe duhet te bejm esht te pranojm ankthin dhe ne moment qe kemi atak panik mos te marim kot 😂 por ti themi vetes qe kalon se thjesht nje kriz paniku esht

 2. Lindushja thotë:

  edhe une kete problem me barkun e kam

 3. Ted thotë:

  Pershendetje Adi,
  Antidepresantet zakonisht i japin efektet pozitive pas 4-6 javesh keshtuqe mos u dekurajo. Efektet anesore jane normale dhe fillojne te reduktohen me kalimin e kohes. Gjate fillimit te trajtimit mese gjendja nuk ka ndryshim ose perkeqesohet ky eshte nje lajm i mire se medikamenti i rekomanduar mund te funksionoje tek ty prandaj te besh durim se paku nje muaj duke vezhguar ecurine. Nqs pas kesaj kohe nuk ka ndryshim ose permiresimi i gjendjes shoqerohet serisht me reaksione jo te tolerueshme eshte momenti per te provuar nje antidepresant tjeter. Konsultohu se paku 1 here ne jave me mjekun per te pare progresin ; te kesh parasysh se duhet te tregohesh i duruar sepse gjetja e medikamentit te duhur mund te zgjase. Qendro i forte !

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.