Këshilla/Blog

Hana 30.09.2020

Pershendetje ka gati 3 vite qe jam shum keq ne 2018 per her te pare kam vuajtuar nga depresioni dhe shum veshtir kam dal nga ajo erresire. Tani me shfaqet gjdo her me muaj pra sedi nuk me largohet dot kurre me, gjithmone rri e merzitur ndonjeher I bie kokes tek murri me minuta, kam tentuar ta mbys veten 3 her por se kam bere ne fund kam ndaluar, thjesht nuk e di si te jem e lumture me. Kam provuar shum gjera te reja sepse me thonin te merresha me gjera te reja por asgje nuk ndryshoi fare pra akoma jam keshtu, jam shum boshe nga mbrenda ose boshe ne shpirt, nuk di me asgje fare as mire e as keq. Tani pervecse rri e merzitur me dhemb koka shum dhe disa si zera ne koke me bejn zhurrem po ashtu edhee ne vesh e nuk e di pse por friksohem shum sedi se ca a tu ndodhe me mua. Dua shum qe dikush te me ndihmoje prandaj dhe shkruajta.

 1. Megi thotë:

  Prsh Hana, ne radhe te pare dua te them se nk je vetem, përqindja me larte e njerëzimit e ka kaluar ose po e kalojne akoma, une flas nga pervoja ime, kam vuajtur 2 vite e gjysmë saqee shpirti im e di ska fjalë të shpjegojë vuajtjet qe kam hequr nga ankthi, vec kush e provon e di, kush se provon te mer per te çmendur, por ajo qe doja te thoja ishte moos u dorzo, asgjë ste gjen do kaloj me kohen është shumë e vështirë për tu përballur e di, por mos u dorzo, mos bier pre,thuaj cdo ditë vetes ne pasqyrë sikur nga 10 min fjalë inkurajuese dhe do e shohësh sa energji pozitive do te vij, puno me veten tende vetëm me fjale te ngrohta, edhe pse është e vështirë jetojë jeten si të gjithë te tjerët edhe pse nk mundesh dhe te siguroj se do ja dalesh do maresh veten ne dore, sepse une kam punuar shumë me veten time edhe sot them jaa dola mbanë pa pire asnje koker medikament, pa bere asnje terapi, te uroj me të mirat mendo per familjen tende se sa e shtrenjtë je ti per ata, kam vetë, prinder, motra, vëllezër janë forca jone,te duan pa kushte, mooos ja kthe ne ate monedhë, sidoo qe ti kesh rrethanat dili jetës përballë , gjithë të mirat e dashur

 2. I paemër thotë:

  Faleminderit shum shum Megi shpresoj shum edhe pse nuk kam shpresa me por do te mundohem 😊

 3. Veronika Duci thotë:

  Përshëndetje dhe faleminderit që kontaktove me ne!
  Duket se po kalon një periudhë të vështirë. Duke parë gjendjen tënde dhe faktin se ke tentuar të kryesh vetëvrasje disa herë deri tani, do të të sugjeroja të shkoje patjetër për vizitë në një psikiatër.
  Shpresoj të të kem ndihmuar,
  Veronika

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.