Këshilla/Blog

Yll 24.04.2020

Pshd kam kryer mardhenie te mbrojtur me pages kuptohet se ku por u bera ves dhe mbas fiks 3 muaj pa 1 jave bera testin me doli negativ po prap jam ne merak fiksimet sme heqen nga koka

 1. Albani thotë:

  Ylli nese ke bere testine gjenetares se 4 pas 45 ditesh e ke 100% te sigurt, ndersa testet e gjenerates se 3 pas 1 muaji jane te besueshem, pas dy muajsh jane shume te besueshem dhe pas 90 ditesh jane 100% te besueshem. Perjashtim bejne personat qe kane marr ilace per rritje te imunitetit, qe virusi kerkon me shume se 90 dite qe testi ta kapi. Shoku, kam lexuar dhe jam konsultuar me aq shume doktor, sa nuk besoj se ka njeri, qe te kete bere teste sa une, sepse u fiksova keq si puna jote.Gjithesese edhe teste te gjenerates se pare te kesdh bere, pas 2 muajsh, pra 60 ditesh e nxjerr neje je pozitiv ose negativ. Rri i qete dhe mos e ca koken

  1. lena thotë:

   prsh Alban desha te pyes pasi qe je konsultuar me shum mjek a mund te marresh hiv nga nje person qe nuk eshte i infektuar dhe nuk ka pasur as nje semundje seksuale tjeter ?

   1. . thotë:

    Jo, normalisht qe nuk e merr as hiv dhe as semundje te tjera ne rruge seksuale nese personi tjeter eshte i painfektuar. Gjithsesi mbrojtja eshte gjithmone e e nevojshme dhe e keshillueshme per ti parandaluar infektimet e mundshme.

  2. loli thotë:

   Alban perderisa qenkeni kaq i informuar a mund te me sqaroni ne lodhje me dicka ..kam pas kryer mardheni te pa mbrojtura para 2 vitesh edhe me kan pas dal disa puçerra ne qafen e penisit edhe a pas dhimbje muskujsh ne trupr por ,ika tek nje urolog edhe ai me tha te beja tesin edhe i bera ne klinike private jo vetem hiv por te gjitha hiv ,hiv1,sifiliz,hepatit c edhe pergjigjjet i mora te gjitha negative por kam pasur dhimbje muskujsh akoma edhe te betohem ne nje gjendne shum te rend me veten nuk mbushem as dot me frym nga ankthi ,,,,çfar mendon se mumd te kem

 2. MSc. Enkel Bulica thotë:

  Pershendetje dhe te falenderoj qe na ke shkruar. Pra edhe pse faktet thone ndryshe, mendimi qe te vjen ne forme dyshimi (po sikur testi mos te jete i sakte, etj…) te ben te ndjesh ankthin se dicka po ndodh me ty. Pra testi te thote qe nuk ke gje, ndersa mendja te thote qe ti ke dicka. Dhe nuk di cfare te besosh dhe kjo gjendje dyshimi e vazhdueshme te shkakton konflikt dhe perjetim ankthi.

  A mund te me tregosh dicka me shume per gjendjen tende dhe a ka mendime te tjera te ketij lloji qe te shqetesojne?

  Gjithe te mirat
  Enkeli

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.