Këshilla/Blog

Ankthi 21.05.2020

Pershendetje! kam diku tek 3 muaj qe vuaj nga ankthi dhe cdo gje nisi nje dite kur po punoja ne kompjuter dhe befas per nje cast me duket sikur me bie koka, pra sikur per 1 sekonde qafa ime e humbi aftesine per te suportuar koken. Madje koka me ra por sigurisht qe nuk eshte se u perplasa me tavolinen , ishte thjesht nje levizje e vogel impulsive dhe mu desh te shtrihesha qe te qetsohesha, kisha frike te qendroja ulur. Kjo gje vazhdon me ndodh dhe sot e kesaj dite ndonjehere. Dhe me shkakton nje ndjesi frike.. Fill pas ksaj me shkarkohet nje tip adrenaline ne stomak dhe sikur me behet me miza koka per 1 sekonde dhe do humbas toruan. Pra kjo 1 sekonde mjafton qe te me coje ne nje gjendje relativisht paniku dhe pasigurie. Ne rastin kur eshte qetsi degjoj dhe nje tringellime ne vesh. E gjithe kjo shoqerohet me sekuenca te shkurtra paranoje me gjerat qe shoh, marramendje e brendshme besoj(sikur jam ne ndonje film hahah). Doja te dija nese eshte kjo nje simptome e rendomte e ankthit, apo duhet te kryej ndonje ekzaminim specifik. Per pjesen e mpirjes se kokes dhe qe me rendon nuk po ndalem shume, pasi e di qe eshte goxha e zakonshme kur ke ankth te tepruar. Pra, doja te dija nese kjo simptome qe permenda eshte e ankthit dhe i ndodh dhe njerzve te tjere apo ky ankth qe perjetova thjesht me ka kamufluar ne te vertete ndonje semundje qe mund te kem ?
Faleminderit qe na ofroni mundesi te tilla ku mund te shprehemi! Shume shume respekt per ju…

 1. Corbas thotë:

  Keto simptoma I Kam dhe un a te mpihet fytyra dhe te duket sikur te leviz ndonje gje me kok??

 2. Lea thotë:

  Po, ndonjehere rralle me mpihet pak fytyra, ose kam presion ne nofull qe me shterngon. Fikss sikur me leviz dicka ne koke. Ose sikur me godet dicka ne nje pike te kokes dhe kjo zgjat dikur 3-4 sekonda

  1. Corbas thotë:

   Keto simptoma Kam dhe un vajta 4 muaj .me frikson shum smar dot veten .a ke ber kontroll?? Po ke mundesi mund te flasim privat??

   1. Lea thotë:

    Po, patjeter. Vec se nuk di si flitet ne privat

  2. Asia thotë:

   Edhe un kam te njejta simptoma di ty, madje duket sikur te shtrengoj dhe gjuha 😏

 3. Megi thotë:

  prsh edhe une vuaj nga ankthi po beje 3 vjet është shuuume turturuse veec kush e hew mbi shpinee di, kam pas shuume simptoma, por me jane larguar, tani kam vetëm marramendje nk mundem dot te eci fare me duket sikuur do rrezohem, sikur me shtyn dikush nga mbrapa, si humbje ekuilibri, po ju a e keni këtë marramendje

  1. Lindushja thotë:

   po marramendja eshte e zakonshme tek ankthi po problem me gjoks lukth a keni sikur ju tendohet lukthi gjoksi dhe sikur keni ndonje gur ne lukth dhe te vjen njefar plogeshtie

   1. Arti thotë:

    Une isha Lindushe gati 3 vite me dhimbje lukthit kam hargjuar mija ero naper doktor fund me duli stresi ankthi depresioni 3 mu bonen bashk skish ma keq tu kisha luten mos mendo qe ki naj smundje se nuk mundesh mu sheruhe vetem hepy biri rafsh knaqu mos mendo per smundje se asgj nuk ke veq smuhesh tu menduhe mashum sdi qysh ta japi add te kisha kishelluhe per 2 jav ishe kthye gjendje qysh ke qenen ma heret une vet jam sheruhe qe 9 muj

  2. neka thotë:

   une e kam pas ne fillim kte mareamendje nuk hecja dot skisha ekuliber ndonjehere munmershin mend shum per nje sekond pastaj rrinte stabel trullos gjat gjith kohes kjo gjendje per 8 muaj pastaj me kaloi pa e mar vesh por tani me shqeteson fryma smbushem dot fare sikur kam dicka ne gryk ne fillim gjoksi qe sme len te mar frym me kap ankth dhe smbushem fare kam dy vite kahu her me mire her behem keq fare sidomos ne situata te keqija

   1. Dea thotë:

    prsh Neka une po beje 2 vjet me ankth kam pasur shkuuuume simptoma me jane larguar vetëm marramendja jo po beje mbi nje vit gjysme shuume pak momente e kam ndjere veten te shëruar cdo herë me marramendje k bere dhe per veshin e mesem jam super ok sa here tensioohem me meren mente shume, asnje shqetësim skam tjt as probleme me frymarrjen as, dhimbje koke, as zemre, asgjee si tu largua marramendja te lutem me thuaj gjithë te mirat e dashur

 4. Corbas thotë:

  Po. E Kam dhe un ate simptom sikur me lekundet trupi e Shtyn njeri na mbrapa esht shum torturuese .um vajta 4 muaj qe po vuaj

  1. Megi thotë:

   prsh une i kam cdo min cdo sek nk. kam nje min pushim sa cohem. ne kembe me duket sikuur do rrezohem sikur jam ne anije, here here them mos kam ndonje sëmundje te keqe edhe pastaj kur kujtoj sa kam hequr sa stresuar kam qene si ka mundësi qe spo. e mar dot veten time ne dore gjithe te mirat ju uroj

 5. Era thotë:

  Megi përshëndetje edhe unë po bëj gati 2 vite, edhe une kam marramendje e me dukey sikur po vdes. Kam frike te dal jashte e te ec rruges, me dridhet trupi prej frike, ne ato momente me duket vetja si ne enderr, e mendja me prodhon mendime negative, sa e veshtire eshte te jetosh me ankth.mezi marr veten po gjith kohes jam me nje frike se kushefi çmë ndodh. Kur shikoj njerezit qr dalin e sidomos moshen e trete ,me vjen inat nga vetja pse e kam kete dobesi e frike e keto mendime nuk i kane as te vjetrit. Jam gjith kohes ne stres , prandaj nuk mund as te perqendrohem ne biseda, nuk e di pse na behet kështu

  1. Megi thotë:

   përshëndetje e dashur Era vec marramendje kam mendimet negative dhe te kem arrij yi menaxhoj i. largoj kollaj po skam durim sidimos kur debatoj me partnerin nje fjalë nxehem shuume kollaj dhe kontrolloj veten pastaj me behet fytyra e kuqe e ndjen si të nxehtë dhe kam marramendje dridhje ne ato momente pasi kam edhe 2 fëmijë te vegjël dhe gjate gjithe dites ja shuume e stresuar ilace skam pire asnje kokerr nk dua sepse vet doktori me ka shprehur se eshte faze toruruse pooor kalimtare dhe ilacet krijojne varshmeri prej tyre

 6. Lea thotë:

  Sa seanca me psikoterapi duhen per tu sheruar ?

 7. Entela thotë:

  Fiks edhe une te njejtat simptoma qe 3 muaj mduket se po cmendem her me iken fare her me kthehet me intensitet aq te lart sa me duket sikur marr fund njeher e mir si mund te krijojm nje grup te flasim privatisht ju lutem

 8. Eriona thotë:

  Pershendetje une vuaj nga mendimet ekstremisht negative aq shum sa po me plas koka se di ca te bej jam aq keq sa ai zot lart e di, esht ndonje si un apo vetem un

  1. L.... thotë:

   eriona ka me shum seq taerrmmendja jote nuk je e vetme une kom qe 20vite me keto gjera kam ber vizita ne doltor psikolog hoxhollar e gjitqka qe me kan thene por asgje analizat me dalin mire ,,,por une kom nje frik te rri apo te dal vetem se me duket si te jam vetem do alivanosem tensioni me rrin i ulet prandaj kom frik uroj gjitha te mirat

  2. Ana thotë:

   Edhe un e dashur kam shum mendime negative mduket sikur do cmendem

  3. Sida thotë:

   Persh kujtoja se Po me ndodh vetm mua por paska dhe te tjer Po te duash flasim bashk

  4. eda thotë:

   Eriona dhe une jam si ty.Une jam nje vajze me gjitha te mirat ne jete ,por nuk shijoj asgje.As vajzen,as bashkeshortin as jeten qe e kam as rinine time asgje.Sepse vuaj nga mendimet ,cdo gje e lidh per keq,cdo semundje qe degjoj me duket sikur e kam une,njerezit e mi frikesohen te thone dicka ne pranine time sepse une i perjetoj sikur te jem une.Jam konsultuar me psikiater dhe vuaj nga ankthi dhe crregullime obsesive,qe ka te bej me kte te menduarit.Kam nje muaj qe mjekohem me antidepresante,mund te them qe jam me mire

 9. Ina thotë:

  Është shumë e vështirë të jetosh me ankth. Të duket sikur të ka mallkuar njeri. Ndonjëherë kur jam shtrirë më duket vendi sikur lëviz ,ndjen si tronditje. Zemra që të rreh çdo minutë prej frike, siikur mendjen tënde ta komandon dikush që të fut frikën për vdekje dhe ti je rob i saj. A ka njeri që është shëruar nga ankthi?

  1. Jeta thotë:

   Te njejtat simptome i kam dhe un nuk po di cfar te bej jam shum keq

   1. Corbas thotë:

    Me dergo nje kontakt se dhe un kshu jam INA te flasim .vajta 4 muaj ne gjendje te keqe dukem sikur do pesoj na nje gje na momenti ne moment

  2. Jeta thotë:

   Ju lutem.me.ndihmoni

 10. Artii thotë:

  Ju kisha luten gjith komentuseve qe jan me ket lloje lloj problemi me stres anthk mos mendoni qe kini naj smudje veq Happy bonja vetes mbrenda 2 jave sheroni isha vet smuar 3 vjet kam shkaturhe familjen tem tu bo marak sod po des nesra po des dhimbjeve naper organe trupit mase shumti lukthi koka shpina stomak me dhimshin kam hargju mija ero fund apet njejt ju lus mos mendoni qe kini naj smundje perseris edhe niher se nuk keni kurgjo veq duhesh mu bo e fort ose fort me thanen skam kurgjo qajo ju duhet mos mendo negativ vetem pozitiv asni ilaq sun te sheron vetem vetja askush tjeter zoti ju ndimoft e ju sheroft gjitha te mira per juve

  1. l thotë:

   arti flm shum.per kurajo,,por spo ka shanc me largu valla spo di se qysh ,,,,sidomos paradite jom katastrof likshtim tensionin e ulet sun rri nkam mbushem frym thuaj se kam vrapu qaq shum lodhem sdi qa me ba mka hi ne kok pse tensioni i ulet shum kom frik

   1. Arti thotë:

    Ti e sheron veten vet ska kush qe mundet met sheruhe as dokotor as psikolog as psikiatri Une skam lanen vend pa lypen sherim fund vendosa me maren veten met mir e kom shkatruhe veten me baran lloj lloj me dhimbet vetja shum kam heken vetem kam qajten non kam hunber 15kg per 3 jav zbehur ndryshoba total ligshtim me vinte me vjell Koka me dhimbe gjith kun ne trup llogarit kam maren ineksion trodon qaq jam kanen rond smuar sdi qysh muj me kontakuhe me ty se te kisha ndimue shum edhe mbrenda 2 jav kish ndryshuhe 90%

  2. Psycho thotë:

   Arti ka plotesisht te drejte! E kam provuar dhe ka funksionuar. Tani me jane rikthyer dhe nuk po gjej dot forcen ta bej perseri

 11. Ami thotë:

  Pershendetje vuaj edhe un nga ankthi qe 1 vit dhimbje nga me te ndryshmet frik prej semundjeve kronike nie te therje ne trup mejher e lypi ne Internet veq kur zgjohem prej gjumit ska dhimbje mas 1 ore ja fillojn si te mendoj jam lodhur shum mendja veq per keq me thot gjitha egzaminimet i kam bar por apet nuk po besoj

 12. Era thotë:

  Përshëndetje Arti! Sa fjalë motivuese na ke thënë . Une sa here mundohem me largu këtë ankth, më vjen ni simptome e re dhe me fut friken serish. Sikur me thote kujton se shpetove? 🤪

  1. Arti thotë:

   Largoju rrjeteve sociale mos lexo se aty une smuva veten tu lexuhe per smundjet kancerit ja pash sherin ksaj te lexumes mjeku um tha ju qka jeni me ankth stres po kshyrni me zbuluhe smundje

 13. elda thotë:

  Pershendetje, uroj te jeni mire
  po zhurme ne vesh keni pasur? a eshte kjo shenje e ankthit apo eshte psikologjike?Kam gati 6-7 muaj qe me filloi zhurme ne vesh dhe nuk me largohet me ben koka miza nuk e duroj dot veten:( sidomos ne mngjes ose ne darke me bejne tmerresisht shume.. Kush mund te me ndihmoje me dicka qe ka bere per ta qetesuar zhurmen ne vesh? Pasi me duket sikur do cmendem

  1. Armela thotë:

   Po, zhurma ne vesh eshte tipike. Celesi qe te shpetosh nga ajo eshte vetkontrolli psikologjik. Ne momentin qe per ty nuk perben me problem prezenca e saj dhe kur nuk e mban mendjenn gjith kohes tek “simptoma” jote… Atehere do te jete zhdukur. Me ka ndodhur dhe mua dhe thjesht u informova dhe kjo gje me qetesoi e me kaloi.

   1. elda thotë:

    Armela, ti mendon se e gjitha eshte pasi e mbaj mendjen aty?
    Po mua me shqeteson shume prandaj nuk rri dot ne qetesi, nuk fle dot nga ana e majte as e djathte vetem drejt dhe kjo gje me stresoh akoma me shume, kur ngrihem ne mengjes ngrihem me shum zhurme ne vesh akoma me keqq 🙁 …Ty per sa kohe te zgjati, Cfare perdore per tu qetesuar??
    Une kam frike mos ndikon ne degjim edhe me kane ardhur shume mendime negative kam shume frike :’( ….Do te kaloj ndonjehere kjo zhurma ? Une nuk e kam pasur me pare dhe tani po kaloj ne gjendje shume te rende psikologjike ka ndikuar shume tek une..

    1. Armela thotë:

     E dashur ky eshte problemi qe ia shkakton njerzve ankthin. qe fiksohen te dicka dhe duan ta rregullojne patjeter. une personalisht nuk e vrava me mendjen per zhurmen ne vesh sado e forte te ishte, sepse sic te thashe eshte thjesht manifestim i ankthit. sigurisht nese do te jesh e bindur per kete beje dhe nje vizite te mjeku qe ta kesh me fakte. Keto simptoma zakonisht zhvillohen dhe marrin jete nga kotesia. ne momentin qe ti i kthehesh rutines tende, ben nje jete produktive dhe qe ti e pelqen. do ta kesh harruar fare shqetesimin tend. dhe befas zhurma do te jete larguar njehere e mire. qofsh mire !

     1. elda thotë:

      Armela shume faleminderit qe me kthen pergjigje je shume e mire !
      Kam bere vizite tek orl dhe nuk me ka thene ndonje gje, dmth nuk kam probleme me veshet, ne ate kohe me tha mos e ke prej gripit ishte dhe ftohte athere kur me filluan dhe mora disa ilace por nuk me kaloi… 😢🥺
      Edhe tani pas kaq muajsh akoma i kam jam shum e shqetesuar, ti si mendon ndikon ne degjim zhurma cfare te kane thene ty? Vazhdojne te tbejne akoma apo jo? 🙁

 14. Era thotë:

  Përshëndetje Armela! Të lutem po ndjesi frike sikur po vdes a ke patur? Si e ke kaluar?

  1. Armela thotë:

   po sigurisht. nuk quhet ankth ndryshe. mendimet katastrofizuese jane tipike, e di ? Ato jane shkaktari i gjithe kesaj “gjëme psikologjike”. shkova te nje psikologe dhe u zbraza njehere e mire.

  2. Armela thotë:

   Volla te gjithe negativitetin dhe gjerat e keqija qe me kishin ndodhur dhe u ndjeva e lire ! ta keshilloj te besh seanca me psikoterapi, sepse jane shume fun dhe te japin nje inspirim per jeten, qe do ta shijosh ne max pastaj hahaha. gjithe te mirat !

 15. Era thotë:

  Në mëngjes në trup unë kam disa emocione sa nuk di ti shpjegoj, thjesht kam shumë frikë

 16. Armela thotë:

  Elda e dashur, une kam lexuar materiale mjaft te vlefshme ne anglisht qe provonin se 1. ankthi eshte semundja e shekullit qe cdo njeri e perjeton ne menyren e tij UNIKE. dhe 2. ankthi eshte tej mase somatik (pra qe jep simptoma fizike). Praktikisht cdo gje e “trukon” mendja jote dhe menyra sesi mendon keto kohet e fundit. Nuk ke aspak faj sepse ne Shqiperi ka mungese informacioni dhe une kur e mora vesh mu duk shaka qe ankthi mund te jete kaq “perbindesh”..

 17. Armela thotë:

  Super, orl ka thene qe ske gje, atehere eshte ngarkese nervore. Jo, zhurma nuk ndikon ne degjim. Une e kisha aq te larte zhurmen saqe me shurdhonte. POR sapo kuptova sesi “luhet” me ankthin, stervita mendjen time, strukturova mendimet dhe hoqa dore nga fiksimi im per shendetin “perfekt”(pra qe te kisha kontrolll gjithcka). Aty shpetova njehere e mire, pa e vene re. Sic stervisim trupin, duhet te palestrojme pak dhe mendjen qe te behemi te forta, ai eshte ilaci 😉

  1. elda thotë:

   Shum faleminderit per fjalet armela shpresoj edhe ti te jesh mire..Te falenderoj shume per pergjigjet..
   Ndosht me shpresen se dhe mua do me kaloj nje dite :(..

 18. Deno thotë:

  Une ka 5 muaj po vuaj shume nga mendimet negative. Cdo 2 jave gjej nganje semundje per shkak te simptomave qe kam. Ka disa muaj muskujt me bejne dridhje te shkurtra 2-3 sekonda. Ndonjehere koka si miza por me duket ngaqe jam gjithe kohen ne ankth se kam dicka te keqe me ndodhin keto. Si tja bej po cmendem kam bere te gjitha analizat me dolen mire.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.