Këshilla/Blog

emili 22.07.2022

Pershendetje! Jam nje adoleshente dhe shpeshher ndjej probleme te shumta qe vijne si pasoj e shendetit tim mendor. Si fillim doja te nisja se kam pasur shum problerme me ankthin te cilat nisin si nje shqetesim ne fillim dhe pastaj vazhdojne me marrje fryme dhe corjentim per kete kur kjo ka ndodhur ne ambjente te ndryshme dhe kur kjo ndodh kam manine e prejes se duarve duke i vrare ato me thonj ose me mjete te tjera por qe acarohen shum dhe ka pasur raste qe jane bere dhe shenja. Ka pasur raste qe kur paniket ndiodhnin gjate ates e kisha te leht te dilja ne ballkon dhe te merrja frym. Nje tjeter problem esht ajo qe njihet ne gjuhen angleze si “Self Harm” qe do te thote se une demtoj veten ne menyra si prerja e duarve me mjete te mprehta, kjo menyre me ka ndihmuar te nxjerr nervat drejt vetes pasi per shum proleme gjithnje fajin ja drejtroj vetes dhe kete e kam si nje menyr “ndeshkimi”. Kur kam pasur ankth ne klas njeher nje shoqe e imja e cila frekuenton psikologun me dha nje kokerr qetesuese te cilen ajo e pi per qetsimin e ankthit dhe kjo kokerr me qetesoi dhe qe atehere kam menduar se mos mbase duhet ti filloj dhe un sepse mos me ndihmojne? Por kam nej siklet te pyes prinderit e mi per terapi ose qetesues pasi kjo je esht pak tabu ne shqiperi. Do te me ndiohmonit shume me nje pergjigje. Ju faleminderit per punen tuaj!!

 1. Anonymous says:

  Pershendetje emili
  Shpresoj te jesh mir si ti ashtu edhe une kam vuajtur shume behu e fort se gjithcka do kaloje e do behet mir po pate nevoj per ndonje keshill me thuaj

 2. Anonymous says:

  Pershendetje uroj te jeni mire
  Dhe une jam kuruar nga ankthi 6 muaj
  E kalova me shume veshtiresi
  Por tani kam akoma nga pak mendime negative
  Frik se mos me kthehet serisht ankthi
  A me ndihmon njeri a zgjat shum kjo periudh

 3. Anonymous says:

  Pershendetje uroj te jeni mire
  Un jam kuruar 6 muaj per ankthin u bera shum mire
  Dola nga ajo zona e erret ku isha futur kam punuar dhe shum me veten me manifestime viziulizime me meditim dhe isha mire tani sikur kan filluar me rikthehen mendimet negative frika mos ankthi me kthehet perseri i ka ndodhur ndonjerit keshtu ju pershendes uroj te jeni mire.

 4. Ana says:

  Te gjitha keto simptoma i kam pasur dhe une madje ne klase shpoja duart me stilolaps. Do kaloj pa merak e dashur do behesh mire vetem puno me veten.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.