Këshilla/Blog

Liliana 23.11.2020

Pershendetje doktorreshe
Kam afro 7 muaj qe po provoj te ngel shtatzane por rezultati ishte negativ.
Para disa ditesh bera testin pasi me vonuan nje jave periodat edhe me doli pozitiv me njeren vije pak te zbehte dhe po te njejten dit qe bera testin ne mbremje kisha shum gjakderdhje
Kjo situat vazhdon prej dy ditesh dhe me ngjason me ciklin e rregullt.
Bera prap testin dhe me del negativ
Cfar mund tme keshilloni ?

  1. Dr. Elinda Gjata thotë:

    Pershendetje. Zakonisht, ne themi qe te vazhdoni te tentoni deri ne nje vit, pa iu futur analizave e kontrolleve, pasi ne 85 % te rasteve barra ndodh brenda vitit te pare. Testi ka dale pozitiv i lehte se mund te kete patur sekrecione te pakta hemoragjike qe mund te mos kene qene te dukshme me sy, por te mjaftueshme per te ngjyrosur lehte testin e barres, sepse mund te ndodhe kjo. Nese ndodh serish te keni nje test te dyshimte pozitiv muajin tjeter, po ate dite beni dhe analizen e gjakut bHCG. Ajo e verteton plotesisht kete. Gjithe te mirat.

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.