Këshilla/Blog

Vajzë 20.09.2022

Pershendetje! Jam vajze 21 vjece. Kam dy jave qe ne vagine me kane dal disa si copeza lekure te bardha. Shkova te vizitohesha me tha doktoresha se dyshon te jene HPV condyloma.
Doktoresha me beri dhe analiz te sekrecioneve dhe doli qe kisha myk dhe kam marre mjekim
meliora (ovul per perdorim vaginal) dhe fungus
(kapsul nga goja). Supozohet te spastrohem njehere nga infeksionet e mundshme dhe te bej nje Pap test. Une dua te di
1-Si ka mundesi qe me kane dal tani kondilomat kur une kam 2 muaj pa kryer mardhenie seksuale ?
2- ovulen meliora e vendos ne vagine por ajo shkrin dhe nje pjes e mire del jashte ne forme sekrecioni. Eshte ok kjo?
3- Nqs kam vertete hpv a mund te jete nje shkak ky per mykun e formuar ? (Sepse une kurre nuk kam pasur myk me perpara)
4- A do te me ikin kondilomat dhe mund te jene ato shkak i dickaje tjeter dhe jo SST ????
Ne pritje te pergjigjes tuaj