Këshilla/Blog

An 12.10.2020

Pershendetje stafi i nuk je vetem.
Un vendosa tju hap nje situate te
Nderlikuar qe e perjetova ne shkolle.
Jam nje studente.
Edhe 1 vit e mbaroj studimet bacelor.
E nuk e di si do e shty kohen vertet me
Gjith kte toksicitet rrotull.
Ndihem e dobet,e poshteruar,e padashur e paralizuar.E pavleresuar.E papare,e paperfillur e injoruar e share.
Dhe mendoj ky do jete vit shum i veshtir
Dhe vertet sfidues.
E para nuk e di pse cave u eshte fiksuar ne koke qe un vij aty ti thumboj tu hedh kunja e tu bej si e zgjuar.
Problemi tjeter eshte se ngaqe kan
Ndodhur ca perplase me 2,3 veta
Vitin e kaluar per shkak te sjelljes se
Tyre te keq ndaj meje dhe sa paten rastin dhe mundesin hapen muhabete
Para 1 viti ne grup te klases ne whatssup.100 ofendime,poshterime
Sulme nga te gjith plus shtuan e muhabetet e dikurshme aty per hicgje.
Ne fakt eshte hera e 2te qe ndodh e duhet te kisha mar mesim qe heren e par qe sduhet tu flisja se e conin situaten ne er.Eshte 1 admiruese grupit aty dhe kryetare grupi.E un nuk e di se cdreqin ka me mua qe grricet pa lidhje.
Heren e par qe ndodhi kjo thjesht i thash 1 mendim dhe ajo ma ktheu kush te foli ty.Pastaj e tjera i mbajten anen aty po me sulmonin gjitha.e c eshte me e bukura 5,6 veta aty duke u tall per hicgje e kur u kthehesha un me thoshin mos ta zgjasja.
U fut e njera aty si idiote,Era(kjo seshte emri i saj i vertet) dhe Era ka 2 vjet qe vec me shan me shoqet e veta..un nuk e di se ca halli ka me mua..un kete e kam mar eshe vecmas perball edhe i kam then ca ke.Kjo thoshte asgje skam ti shih punen tate un timen,pastaj ankoheshe pse i kisha shkruar,un i kisha shkruar pikerisht per sjelljet e saj.Nejse ne e mbaruam biseden.Un kujtoja qe do kisha zgjidhur dicka po kjo kishte shpifur te shoqet e saj qe un i isha afruar ti kerkoja shoqeri.
.Nuk e di se cili i afermi im i kishte folur kesaj se e kishte mar vesh si silleshe.Kesaj dhe asaj kryetares se grupit.Nejse se kto ishin muhabete para 1 viti njeher.Edhe kjo kryetarja e grupit po te njejten pun kishte.Eshte gabimi im qe me kto u kam shkruar ne rrejte sociale aq me pak nuk e di se kush i kishte shkruar nga te njohurit e mi ketyre.Sepse erdhi 1 rast sic u thash e
Shperthyen ne wacap.Edhe vellai i kesaj me shkruante mua e un e respektoja
Deri sa e ai si budall si kjo ofendonte e un i bera bllok.
Po sic thash kto jan muhabete para 1 viti.Un ca u kam folur ka qen me emer tim.Nejse nuk e di si ishte muhabeti ne grup e nuk e di se cila studente nga klasa i kishte then nje pedagogeje qe kishim kopjuar.Un u thash qe e kisha ber une,po e thash me shaka se ta kisha ber sdo e pranoja.Po ato e moren seriozisht.Ke drejt ti ta besh me tha njera se me ate gjuh qe i flet ti zyshes flitet ne rruge(ngaqe u rrembeva 1 cast me zyshen un se ajo kishte 2 vjet qe kapeshe kot) e kjo thoshte paske qen thengjill i mbuluar ti.Un po beja shaka ato e zmadhonin kot.Pastaj nuk e di se si agravoj situata,doli jasht kontrollit.
ME KAN then qe u ke shkruar tha kjo
Qe eshte kryetare grupi.
PO SHUM mir u thash une ashtu jeni sjell e un u kam folur.
Pastaj situata kaloj ne ofendime.Me thoshte ajo mua je i ke folur ketij jo ky i ka shkruar ktij po fliste per mua.
Edhe ajo vajza qe bisedova dhe e mora vecmas e me tha skishte gje me mua sa i erdhi mundesia foli aty.Jo hiqe nga grupi.Skemi nevoj per ty as per vellain tat ma bente jemi familjar,se ky i kishte shkruar ngaqe silleshe kshu.
Benin viktimen aty me muhabete para nje viti.Ajo krytarja e gr eshte 23 vjeve
Ka 2 femi.Ma bente ti je femij je e trashe
E cunit tim tja shpjegosh e kupton.
Ajo fliste si ti vinte per mbar e tjeret i rrinin mas anes
Ma benin do ikesh o An se na fiksove
Mbylle gojen ka kaq shum qe po te flasin.Ato po derdheshin muhabete kot me kot para 1 viti po kercenonin me denoncime n polici per ca u kisha shkruar me ofendonin qeshnin e pastaj kur u flisja me thonin mua pse e zgjasja.
A ben robi ashtu para klases ne grup wacapi ku shum mir mund te sqarohey perball.Ma bente te heq nga grupi e spyes njeri.E gjith e perkrahnin.
Ajo kryetarja e grupit ca eshte ashtu tipi dicka ti thuash e mer flak ofendon e thot matu se se di me ke po flet.
E gjith ksaj i shkojn mas shtati.Me hoqen nga grupi..nejse kur bisedova me nje vajz tjetr ishte ndikuar nga kto.
Kan drejt me thoshte se ti paske fut fisin.Ajo si di gjitha gjerat se po qe ashtu e vellai i kesaj qe eshte kryetare me ka shkruar.A ben robi per nje te shkruar te bej ashtu.pastaj kan e sjellje te keqe e un jam perpjekur ti afroj ti njoh e te me njohin po ato e kan mendjen te me shajn e hapin sherre
Nejse fola me 1 vajz tjt e me tha jo ti je kshu do te besh poeten kujtonn se je me e zgjuar se ne se ti fjalen e flet e kur te kthehemi ne bytha sta mba.
I thash un po avash me 1cik se ska ardhur njeri tju luftoj ju aty.Un ca kam fol ne grup ka qen per gjera miqesore ju e keni mendjen te ziheni te kapni.
Pse ashtu sillet tjt.Kjo kuptoi si u drejtova me te mira u ul.Edhe i thash un thuaj asaj kryetares se grupit qe grupi i wacapit nuk eshte shpi private i thash un te vendosi ajo kush hyn e kush del.
Ofendoi e sulmoi ajo e ma futen te
Gjith ata qe kisha probleme
Gjith me shan se i nxiti ajo se normale ca ben e sillet kjo ashtu bejn e tjerat.
E TI VIJ TURP I THASH per ti folur i kam folur e kam respektuar.Nese njeriu ka dicka flitet perball i thash jo te hapi tjt
Muhabete personale para gjithve te ofendoj e te flasi.Pse ca jeni ju i thash?
Ma la seen ktu ..nejse u futa prap ne grup un e sme hoqi me kjo budallja qe kishte heq,.diten tjeter un hapa 1 shpjegim ne story e 1 idiote me thoshte flet ti adres fake te denoncoj un.
I THASH un prit iher i thash te vij ne shkolk se kam ca mubabete i thash me ty me ate shoqen tate i thash e me ate kryetaren e grupit.
Me shanin kto 3ja aty qe kisha probleme e ashtu u bashkoheshin e tjer.
Un nuk di pse sillen kshu un ne provime me aq sa kam mundur i kam
Ndihmuar per te folur u kam folur
Tani sa u dha rasti me bombarduan
Me shan ne wacap.E ato qe i dija
Shoqe mu distancuan.
Un nuk e di pse ma bejn kshu.
GJITHASHTU DUA TE SHTOJ qe
Jam pergjigjur aq sa kam mundur ne mesim i kam mar gjitha provimet vet me forcat e mia.
Po nuk e di pse e kan kta kaq te veshtir
Te kuptojn se e un dua ta kemi mir bashke.
Pse sulmojn ofendojn e shajn me njera tjetren.Nejse faji im nuk duhet te isha mar e tu kisha folur sepse shiko ca pesova.Nuk e di vertet ca me pret me vone.Eshte e 1 vit e do me duhet ta kaloj ne vetmi te plote dhe duke u mar ne goje nga te tjeret.
Jam kaq e zbrazur kaq keq.Asnji sme kupton.Madje kam dashur ta le shkollen.Nuk mundem me.

 1. MSc. Dorina Kapaj thotë:

  Pershendetje,
  Te falenderoj qe na ke kontaktuar. Nga pershkrimi yt i gjate eshte e thjeshte te kuptohet se sa e
  ngarkuar je prej marredhenieve te nderlikuara dhe konfliktuale qe ke krijuar ne shkolle. Duket se
  zemerimi eshte aq i madh saqe e ke te veshtire te permbahesh ne marredhenie me ta ne momentin qe
  ndihesh e keqkuptuar. Ajo qe ndihej mes rreshtave qe ke shkruar eshte nevoja qe ti ke per mirekuptimin e tyre. Me c’kuptova shkolla per ty eshte nje investim i rendesishem dhe mungesa e mbeshtetjes se pedagoges ne fjale dhe e shokeve te klases eshte duke te te sfiduar kete interes tendin. Nga pershkrimi yt duket se te tjeret te kane shpallur lufte dhe ty te duhet te listosh ndodhite deri ne detajin e fundit qe mos te shpallesh si fajtore ne kete lufte, ku realisht je duke u ndiher viktim. Pavaresisht nevojes tende te madhe per aprovimin e tyre do te te keshilloja te qendroje e fokusuar te qellimi yt ne ate shkolle, pra ta perfundosh dhe te deshmosh qe je e zonja per t’ja dal. Gjithashtu ne lidhje me komunikimin ne vazhdim me miqte e klases te keshilloj t’jua komunikosh se si po te bejne te ndihesh kur te shmangin apo kur nuk te bejne pjese te grupit. Pra mund t’ju thuash qe je duke u ndiher e refuzuar apo e lenduar etj. Sepse ndoshta nuk e kuptojne qe kur ti u kerkon llogari apo ngre zerin per t’ju terheq vemendjen realisht je duke u komunikuar qe je e lenduar dhe realisht do thjeshte te kesh nje marredhenie te mire me ta. Nese deshiron te ndalemi pak me gjate mbi keto shqetesime te ftoj ne chatin e nukjevetem.al ku mund te bejme nje bisede me te drejtperdrejte dhe te ndalemi pak me ne
  detaje. Te mirepres.
  Perzemersisht,
  Dorina

 2. AN thotë:

  Po kte mesazh e dergove njeher diku tjeter.
  Un prisja 1 pergjigje per kte problem nese mundesh

Ju lutemi që komentet tuaja të jenë mbështetëse dhe jo gjykuese ndaj të tjerëve. Faqja administrohet, ndaj komentet postohen vetëm pas aprovimit nga administratori.